Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ahmet Kaya'nın Türk Edebiyatından Yola Çıkarak Bize Kazandırdığı 10 Şey

-

1. Hem Türk şiirinin popülerleşmesini sağlamış, hem de Türk müziğine benzerlerinin bir daha üretilmesi zor başyapıtlar kazandırmış sanatçı.

Aşağıdakilerin birkaç katı da sözleri Yusuf Hayaloğlu'na, kendisine veya bir başkasına ait olan şarkıları var. Bunların yanında bir çok halk türküsünü de yorumlamış ve bu türküleri popülerleştirerek milyonların bilmesini sağlamıştır.

2. "Gayrı gider oldum", "Katlime ferman" şiirlerini şarkılaştırarak acımızı edebi bir şekilde yaşatması, Enver Gökçe'yi bize tanıtması.

3. "Üşür ölüm bile", "Gül dikeni" şiirleriyle LYS'de çıkan Ülkü Tamer sorularını kolayca yanıtlamamızı sağlaması.

4. "Uçun kuşlar uçun" şiiriyle Rıza Tevfik Bölükbaşı'nı ölümsüz kılması.

5. "Sevgi duvarı" şiirini güzel, dokunaklı sesiyle daha bir etkileyici kılması, Can Yücel'i hatırlatması.

6. "Uğurlar ola" şiirinin Mehmet Akif Ersoy'a ait olduğunu bizlere öğretmesi.

7. "Hasretinden prangalar eskittim", "Suskun", "Oy havar", "Maviye çalar gözlerin" şiirlerini Ahmed Arif'i sevenlere daha çok, sevmeyenlere de nihayetinde sevdirmesi.

8. "Kara yazı", "Geçmiyor günler", "Kız kaçıran" şiirlerini şarkılaştırarak Sabahattin Ali'ye "double" sevgi dolmamızı sağlaması.

9. "Aynı daldaydık", "Şeyh Bedrettin" şiirlerini şarkılaştırarak Nazım Hikmet'i özletmesi.

10. "Şafak türküsü", "Tutuşur dizelerim" şiirleriyle Nevzat Çelik'i es geçmemesi.

11. "An gelir", "Acı ninni", "Cinayet saati", "Ah", "Mahur beste", "Tut ki gecedir", "Böyle bir sevmek", "Rinna Rinna Nay", "Lili Marlen türküsü", "Sen insansın", "Haçan ölesim gelir", "Hiçbir şeyimsin", "Yangın gecesi"şiirlerini şarkılaştırarak Attila İlhan'ı daha bir ölümsüz kılması.

12. Ahmet Kaya - Mahur Beste

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir