Ahmet Hakan'ın Sunduğu Tartışma Programlarını İzlemezsek Ne Kaybederiz?

88PAYLAŞIM

Her ne kadar başlık Ahmet Hakan olsa da hemen hemen bütün  tartışma programlarından aynı tadı alıyoruz. Daha doğrusu alamıyoruz. 10 15 kadrolu tartışmacı sırayla 2 3 kanaldaki tartışma programlarına farklı eşleşmelerle katılıyorlar.

Akşamları “Hadi televizyonda bir şeyler izleyeyim,” dediğimizde fazla seçeneğimiz yok.

Esas kız ve esas oğlanın deli gibi âşık olduğu ama asla öpüşmediği diziler ya da bi’ öpüşse rahatlayacak ok gibi gergin orta yaşlı erkeklerin katıldığı tartışma programları.

Seçiminizi yapacaksanız. Diyelim ki tartışma programlarını seçtiniz. Eyvahlar olsun!.. Bu hatayı yapmayacaktınız.

Bilginin değil hamasetin egemen olduğu kahvehane cehennemine hoş geldiniz!

Müthiş bir kakofoni. Birtakım gergin adamlar birbirlerine bağırarak bir şeyler anlatmaya çalışıyor.

Hükümet savunucularının ‘’Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur’’ ezberleri ve hiçbir yaraya merhem olmayan popülist çıkışlarıyla hükümetin makbul muhalifleri…

Arada belki Twitter’a videom düşer, etkileşim alırım umuduyla seslerini yükseltip 2-3 dakikalık tirad atanlar…

‘’1 sezon daha sunup şu evin taksitini bitireyim de kurtulayım şuradan!’’ bakışı atan sunucular...

Kanal sahiplerinin emniyet kemeri olarak kullandığı hükümet komiserleri...

Artık prostat sorunlarıyla uğraşması gerekirken eski paslı refleksleriyle “Dış güçler ülkemizi bölmek istiyorlaaaar!’’ diye bağırırken tükürükleri kameraya saçılanlar..

Her konunun uzmanı uzmanlar..

Hasbelkader yapılan ciddi bir eleştiride derhal konuşmacıya özür dilettiren hükümet komiserleri, size herhangi bir değer katmayan, ufkunuzu genişletmeyen bomboş içerikler, bomboş kavgalar…

CHP darbeci mi? HDP terörist mi? CHP başörtüsü karşıtı mı? AKP otoriterleşiyor mu? CHP neden böyle? CHP ile HDP neden ittifak yapıyor? ABD bizi neden sevmiyor? Ah dış güçler vah dış güçler :((

Yayından kaldırılsa dahi kimsenin eksikliğini hissetmeyeceği bu tartışma programları ne muhalefeti tatmin ediyor ne de iktidarı.

Bu programları izleyen iki seçmen kitlesi ya sinir sahibi olur ya küfürbaz.

Tabii her akşam Mehmet Metiner'i televizyonda izlemek istiyorsanız siz bilirsiniz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Onları izlemek, gazetelerini okumak, düşüncelerini takip etmek zorundayız. Yani o cephe ne yapıyor, ne ediyor görmeliyiz. Karşılaştırmalı olarak iki cepheden haberleri okuyarak ya da bir cephenin hiç bir şeyi haberleştirmediğini! görerek yapmalıyız bunu. Eğer yapmazsak bu eleştirdiğimiz karşı seçmenden bir farkımız kalmaz. Hatta öyle bir yapmalıyız ki bunu bu karşılaştırma beceresini karşıdan birisine bile aşılasak bu kazanç olur. Kendi tarafımızı okuyup karşıyı göremediğimiz için başımıza gelen geliyor zaten.

cem-reality

Şöyle deseler haklı olduklarını itiraf edeceğim: "Televizyon izlemekten bıktık, içeriklerin hepsi tek tip olarak bize iteleniyor, kanal değiştirmekten başka kontrolümüz yok, değiştirdiğimiz zaman da başka gereksiz içeriklere denk geliyoruz." Fakat böyle demiyorlar, diyorlar ki "Bütün ülkelerde propaganda makinası olarak kullanıldığı gerçeği bilinen televizyonu mutlaka izleyeceğiz, ama tartışma programı izlemeyeceğiz." Tartışma programlarında sadece çemkiren insanlar mı var? Hayır, çeşitli bilgiler de aktarılıyor, ama elbette ülkenin mevcut yönetimini aşağılamayacak şekilde yapılıyor bu iş. Arada insanlar insan oldukları için sesleri yükseliyor, doğru. Fakat bunu eleştirenlerin televizyonda soyunan arsız yaratıklara lafları yok, olayları tartışanlara ise çok sinirleniyorlar. Yalancı insanlar mı var tartışma programlarında? Hayır, nerdeyse hiç yok, çünkü herkes şüphelendiği bilgiye 2 dakika içinde ulaşır, bunu biliyorlar. Ülkemizin geçmişinden ve gerçeklerinden bahsediliyor çoğu zaman.

cem-reality

Ama birilerinin zoruna gidiyor ülkemizin geçmişinden ve bugününden bahsedilmesi, geçmişin gerçekliğinin bugünün insanlarına aktarılıyor olması birilerini çok rahatsız ediyor. İstiyorlar ki insanlarımız ancak müzik programları izlesin, dizi veya film izlesin, amacı sadece para kazanmak olanların dandik yarışmalarını izlesin, hayvanat hayatları izlesin, yabancılar dev binaları nasıl yapmış onları izlesin, yani nerede güncel bilgi yoksa, nerede dünyada neler olmuştu ve şimdi neler oluyor diye sorulmuyorsa, otursun insanlarımız onları izlesin. Tartışma programı izleyenleri aşağılayalım ki "30-40 yıl önce Türkiye'de neler olmuştu ve neden olmuştu?" diye soran, dünü de bugünü de tartışmaya açan insanlara bakmaktan utansınlar, sıkılsınlar. İşte görüyoruz kendi ağızlarından laflarını, hiçbiri diyemiyor ki "Şu programda şu kişi şu yalanı söyledi, böyle yalancılar var, o yüzden izlemiyorum." Bunu diyemezler. Ancak "sıkıldık, sinirlendik, çemkirdiler, yandaşlar" derler. Gerçek savunmaları yok.

asgardian

Arkadasim bi git ya. Bundan da kendine vazife cikarip savunamazsin. Bir de yalanci yok demis.

cem-reality

Ahmet Hakan'ı savunmuyorum, tüm tartışma programları için konuşuyorum. Film/dizi izleyeceğimize pek de kaliteli olmayan tartışma programlarını izlesek daha faydalıdır diyorum. Vazife çıkarmadım kendime ama gördüğüm gerçeği söylüyorum. Yalan yok evet, ama hatalı konuşanlar oluyor, o anda hemen bir diğer katılımcı hatalı konuşanı uyarıyor, bu oluyor, olmuyor değil. Düzeltildiği sürece "programda yalan konuşuldu" diyemem, yalan söylemiş olurum.

sedat-yilmaz

Hepsi sabit fikirle programa çıkıyor. Kimse karşımdakini dinleyeyim, belki fikrim değişir, demiyor.

Görüş Bildir