Ahmedinejad Türkiye Ziyaretini Neden İptal Etti?

 > -

'Ne Olursan Ol Gel' Davetine Patriot Engeli

'Ne Olursan Ol Gel' Davetine Patriot Engeli

Ahmedinecad'ın Şeb-i Arus'a geleceği duyurulmuştu. Ancak ziyaret iptal edildi. İptalin arkasında Patriot rahatsızlığının yattığı iddia ediliyor.

Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzeleri konusunda, İran’dan Türkiye ’ye yönelik sert açıklamalar gelirken İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad bugün gerçekleştireceği Konya ziyaretini son anda iptal etti. Ahmedinejad, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la birlikte Şeb-i Arus törenlerini izleyecekti.

Cuma günü, Başbakanlık kaynakları Ahmedinecad’ın Erdoğan’ın davetlisi olarak Konya’ya geleceğini ve Mevlana’nın 739. vuslat yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek Şeb-i Arus törenine katılacağını duyurmuştu. Erdoğan’ın Şeb-i Arus töreninden önce Ahmedinecad’la özel bir görüşme yapması da planlanıyordu.

Ancak, önceki gün İran Genelkurmay Başkanı General Hasan Firuzabadi, Türkiye’ye Suriye’den gelebilecek muhtemel bir hava saldırısına karşı Patriot’ların konuşlandırılmasının dünya savaşına neden olabileceğini söyledi. Firuzabadi, “Her bir Patriot dünya haritasında kara bir lekedir ve bu dünya savaşı anlamına gelir” dedi. Firuzabadi, İran’ın Türkiye’nin dostu olduğunu belirterek, “Biz Türkiye’nin güvenliğini istiyoruz” ifadesini kullandı. Firuzabadi’den sonra, İran Devrimi Rehberi’nin Yüksek Danışmanı General Yahya Rahim Sefevi de ABD ’nin Suriye için Türkiye’yi kullandığını öne sürdü.

Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı İran’dan gelen teyit doğrultusunda protokol işlemlerini tamamladı. Ancak, dün Ahmedinecad’ın ziyaretini iptal ettiği Türk makamlarına iletildi. Ahmedinecad’ın iptal gerekçesi olarak ‘başka bir programını’ gösterdiği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AhmedinejadAmerika Birleşik DevletleriBaşbakanGenelkurmay BaşkanıİranRecep Tayyip ErdoğanSuriye
Görüş Bildir