Ahlaki Kabulleriniz Bu Anketle Yerle Bir Olacak: Bu Durumla Karşılaşsan Ne Yapardın?

 > 
2.3bPAYLAŞIM

Daha önce ahlaki kabullerle ilgili bir anket yapmıştık. Şimdi ikincisini yapıyoruz. Bu olaylarla karşılaşınca nasıl davranırsın?

1. Ülkesindeki savaştan kaçan bir genci hırsızlık yaparken yakalıyorsun. Mahkemeye gönderirsen ülkesine geri gönderilecek serbest bırakırsan görevini ihmal etmiş olacaksın. Ne yaparsın?

Serbest bırakırım
Gözaltına alırım

2. Seçimlerde sandık kurulu başkanı olduğun sandıkta bir asker kaçağı oy kullanacak, polisler senden oy kullanmaya gelirse haber vermeni istedi. Ne yaparsın?

Polise haber vermem
Polise haber veririm

3. Oğlun trafikte bir insanın ölümüne neden olan bir kazaya karıştı ve sana gelip her şeyi anlattı. Ya 12 yıl cezaevinde yatacak ya da yurtdışına gitmesini göz yumacaksın. Ne yaparsın?

Polise teslim olmasına söylerim
Yurtdışına kaçmasına göz yumarım

4. İstanbul'a düşecek ve onbinlerce insanın ölümüne neden olacak bir meteoru durdurmanın tek yolu pilotu olduğun bir uçağı meteroun üzerine sürüp kendini feda etmek. Ne yaparsın?

Kendimi feda ederim.
Kendimi feda edemem.

5. En iyi arkadaşlarından birinin devletten yüklü miktarda vergi kaçırdığını öğreniyorsun. Ne yaparsın?

Şikayet ederim
Şikayet etmem

6. Çok pahalı bir kanser ilacının eczanenden çalındığının farkına varan bir eczacısın. Hırsızın sosyal güvencesi olmayan akrabası için kanser ilacını çaldığını öğreniyorsun. Ne yaparsın?

Polise bildiririm
Polise bildirmem

7. Çok zengin bir iş adamının kullandığı bir arabayı bankadan borç çekerek uygun fiyata alıyorsun. Arabanın bagajından 100.000 TL çıktı. Ne yaparsın?

Parayı teslim ederim
Haber vermem.

8. Bir Türk sporcu arkadaşın testlerde ortaya çıkmayan bir doping maddesini olimpiyatlarda kullanıyor ve olimpiyatlarda rekor kırarak şampiyon oluyor. Ne yaparsın?

Göz yumarım
Şikayet ederim

9. Savaş çıktı. Sen, baban ve oğlunu toplama kampına aldılar. Oğlunu idam edecek olan gardiyan soruyor: ''Ya oğlunun idam sehpasına tekme atarsın ya da babanı da idam ederiz.'' Ne yaparsın?

Sehpayı tekmelerim
Sehpayı tekmelemem

10. Çocuk yapmayı kesinlikle düşünmeyen, nikahsız birlikte yaşayan bir çift var. Bir gün kadın 3 aylık hamile olduğunu, evlenmeden doğurmak istediğini sevgilisine söylüyor. Erkek daha önceden konuştukları gibi çocuğu istememektedir. Ne yapılmalı?

Kürtaj yapılmalı
Çocuk doğmalı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kimligibelirlenemeyenkisilerce

9 ne alaka sadomazoculukmu oynuyoruz

onur.balkar

son soru kısıtlı. şimdi bu şerefsizler çocuğa bakmayacağı için kürtaj yapılmalı. çocuk heba olmasın bu ibnelerin elinde. ceza olarak da onlara idam veririm ben

Gizli Kullanıcı

9 u boş bıraktım. öyle birşey olsa önce beni öldürmelerini sağlar vicdan azabından kurtulurum

huseyin-sarsilmaz1

"babanı da" idam ederiz diyorlar. tekmelersen kaybın 1 tekmelemezsen 2

kimligibelirlenemeyenkisilerce

aynen

pazartesi

6 hatırladığım kadarıyla kohlberg in ahlak dönemi sorularından biri. sonra adama eski manitası karşı çıkıyor insanın mekanizması o kadar basit değil daha komplike bu testler geçersiz diye.

tc-goktug-onder

9 dışında hiçbiri zor değil

Görüş Bildir