Ahlaki İkilem Anketi: Tazminat Karşılığında Suçlamanızı Geri Alır mısınız?

108PAYLAŞIM

Sosyal medya Rüzgar Çetin'in tahliyesini konuşuyor. Yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin'in yargılandığı, bir polisin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan kazaya ilişkin davada savcı, Rüzgar Çetin hakkında bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya sebep olmak suçundan iddianamedeki gibi 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti. Rüzgar Çetin'e 6 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak oy çokluğu ile Çetin'in tahliyesine karar verdi...

 Kimine göre adaletsizlik, kimine göre her şey hukuki, kimine göre kamu vicdanı yaralandı, kimine göre ise ''Olayın içindeki herkes memnun, bize ne?'' Sosyal medyanın konuştuğu bu konu ile cevap vermesi zorlayıcı bir anket hazırladık. Bakalım siz ne düşünüyorsunuz...

Rüzgar Çetin'e Tahliye... - onedio.com
Rüzgar Çetin'e Tahliye... - onedio.com

1. Öncelikle aynı olay sizin başınıza geldi. Kazayı siz geçirdiniz ve öldünüz. Aileniz yüklü bir miktarla şikayetten vazgeçti.

Ben öldükten sonra tazminatı alıp yesinler.
Ailem bunu kesinlikle yapmamalı.

2. Canınızdan çok sevdiğiniz çocuğunuz trafik kazası geçirdi ve bir insanın ölümüne sebep oldu. Karşı tarafa yüklü tazminat verip çocuğunuzu kurtarır mıydınız yoksa yıllarca cezaevine yatmasını mı isterdiniz?

Tazminat verir çocuğumu kurtarırdım.
Cezaevinde yıllarca yatsın. Cezasını çeksin.

3. Ailenizden biri, başkasının hatası yüzünden trafik kazasında hayatını kaybetti. Karşı taraf size 1.000.000 Dolar vererek çocuklarının hapisten kurtarmak istiyor.

Kabul ederim.
Kabul etmem.

4. Ailenizden biri, başkasının hatası yüzünden trafik kazasında hayatını kaybetti. Karşı taraf yoksul bir aile ve sizden samimi biçimde özür diledi. Çocuklarını affetmenizi istiyor.

Affederim.
Affetmem.

5. Bireysel suçlarda karşı tarafların anlaşması ile cezanın hafifletilmesi ya da ortadan kalkması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir ölüm var. Anlaşma yapılamaz.
Bizi ilgilendiren bir olay değil. Ailesi kabul ettiyse sıkıntı yok.

Onedio Testlerini Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
batuhan-kavuncu

Aslında burda daha doğru cevaplar vermek için karşı tarafın davrı olaydaki suçluluk oranlarıyla daha doğru olur ve; biz olunca tazminat verip kurtarıyoruz ama karşı taraf tazminat teklif edince kabul etmiyoz değişik

anne_rose

Bu anketi hazırlayanı ciddi anlamda tebrik ederim.

itsgoddes

Ailem ben ölünce parayı alıp yesin isterim. Asıl üzülmelerine içim el vermezdi. Kendi çocuğumu da hapse gönderirdim, yaptığı yanlışı kavraması gerekir. Yoksul aileyi manevi olarak affederdim ama cezalarını çekmelerini de isterdim. Para alarak ve hafifleterek cezadan kaçınılmasını asla kabul etmiyorum.

bnlyl

Bu ne lahana bu ne perhiz?? Kendi öldüğünde ailesi para almasın isteyen, ailesinden biri vefat ettiğinde para kabul etmeyen, fakir ailenin özrünü kabul etmeyen, ölüm var anlaşma kabul edilemez diyen herkes çocuğunu yüklü tazminatla kurtarıyor :)) Türk milletiyiz, konu adalet olduğunda bu kadar karşı tarafı düşünebiliyoruz.. Hal böyleyken kimseye laf etme hakkımız yok sanırım..

paco-hernandez

ailem benim ölümümle kazandığı parayı rahatça alıp yiyebiliyorsa ailemin amk, ben başkasının ölümünden kazandığım parayı yiyebiliyorsam benim amk!

Görüş Bildir