Ağustos Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı!

 > -

Enflasyonda Üç Ayın Zirvesi

Enflasyonda Üç Ayın Zirvesi

Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık enflasyon yüzde 9.54 ile üç ayın zirvesinde. Ağustos'ta fiyatı en çok artanlar ise kiraz, limon ve salatalık.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2014 yılı Ağustos ayı enflasyon verilerine göre, yıllık TÜFE yüzde 9.54 ile üç ayın zirvesine çıktı. Yıllık enflasyon son beş aydır yüzde 9’un üzerinde seyrediyor. Temmuz ayında yılık enflasyon yüzde 9,32 ile beklentileri aşmıştı.

Aylık enflasyon içinse ekonomistler Ağustos ayı için yüzde 0,03'lük bir düşüş bekliyordu ancak enflasyon yüzde 0,09 ile beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti.

Zam şampiyonu kiraz

Ağustos’ta fiyatı en çok artan ürün yüzde 37,67 ile kiraz oldu. Kirazı yüzde 34,68’lik artışla limon, yüzde 21.01 ile salatalık izledi.

Ana harcama grupları itibariyle en bütük artış ise yüzde 14.73 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşti. En büyük düşüş ise yüzde 4.92 ile giyim ve ayakkabı grubunda.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7.56 olarak açıklamıştı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, enflasyonun bu rakamın üzerinde gerçekleşmesini bekliyor. Babacan, enflasyonun iki haneli olmasına ise yüzde 1 ihtimal bile vermediğini söylemişti.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir