Ağar: 'Cinayetlerle İlgili Bilgim Yok'

9PAYLAŞIM

Ağar: 'Cinayetlerle İlgili Bilgim Yok'

1993 yılındaki faili meçhul cinayetlerle ilgili savunma yapan Mehmet Ağar, "Suçlamalardan herhangi bir bilgim yok" dedi. Ağar, sağlık nedenlerinden dolayı bundan sonraki faili meçhul davalarına katılmayacak.

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunma yaptı. 

Mahkeme başkanı Tayyar Köksal, "Faili meçhul cinayetlerden biri olan Abdülmecit Baskın'ı tanır mısın?" diye sordu. Ağar, "Abdülmecit Baskın'ı tanımam. Kimin, neden, nasıl öldürdüğünü bilmem" dedi.

Ağar, daha önce bütün faili meçhul cinayetlerle ilgili savcılıkta ayrıntılı ifade verdiğini söyledi:

"Savcılıkta da ifade ettiğim gibi örgütlerle ilgili bir şey tespit etmiş olsaydım memuriyet konumuma göre gereğini yapardım. Herhangi bir bilgim söz konusu değil."

Ağar'ın sağlık gerekçesiyle duruşmalardan vareste tutulması talebi kabul edildi. Ağar, 19 Şubat'taki duruşmaya katılmayacak. Bu kararla birlikte Ağar'ın telekonferans yöntemiyle ifadesinin alınması talimatı da iptal edildi.

Ağırlaştırılmış müebbet isteniyor

Mehmet Ağar hakkında 18 faili meçhul cinayetten iddianame hazırlanarak Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

İddianamede Ağar'a "Cürmen suç işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında adam öldürmek, adam öldürmeye iştirak" suçlaması yöneltildi. Bu kapsamda Ağar için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Faili meçhul cinayetler

Ağar'ın savunma yaptığı dava Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetlerini kapsıyor.

Ağar cinayetlerin yaşandığı 1993 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü görevindeydi.

Kaynak: Al Jazeera 

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir