Er Sevag'ın Tanığı: 'İfademi Baskıyla Değiştirdim'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ağaoğlu, Sevag'ı Kasten Vurdu

İlk ifadesinde Ağaoğlu’nun Sevag Balıkçı’yı kasten vurduğunu söyleyen, ancak daha sonra Ağaoğlu ailesinin baskısı altında kalarak ifadesini değiştiren Halil Ekşi, itiraz edilmesi üzerine tekrar ifade verdi

Batman’ın Kozluk ilçesinde askerliğini yaptığı sırada terhisine 23 gün kala 24 Nisan 2011’de öldürülen Sevag Şahin Balıkçı’nın katil zanlısı Kıvanç Ağaoğlu, 4 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, sanığın, Balıkçı’yı kaza sonucu öldürdüğü kararına varmıştı. Ancak Balıkçı ailesinin avukatı Cem Halavurt, o dönem ifade veren tanık Halil Ekşi’nin, Ağaoğlu ailesinin etkisi altında kaldığını ve yalan ifade verdiğini söyleyerek mahkemeye ifadesini değiştirmesi talebinde bulunmuştu.

İlk ifadesinde Ağaoğlu’nun Balıkçı’yı kasten vurduğunu söyleyen, ancak daha sonra Ağaoğlu ailesinin baskısı altında kalarak ifadesini değiştiren Ekşi, itiraz edilmesi üzerine tekrar ifade verdi. Ağaoğlu ailesine yakınlığıyla bilinen Bülent Kaya’nın, Ekşi’nin ifadesini değiştirmesinde rol oynadığı belirtiliyor. Halavurt, yaptığı itiraz sonucu hem Ekşi’nin yalan ifade vermesi hem de Kaya’nın bunda etkili olması sebebiyle ikisinin de yargılandığını söyledi. Ancak duruşma, Sevag davasına bakan hakimin mahkemeye katılmaması sebebiyle 19 Şubat’a ertelendi.

Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı ise Facebook’taki paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Dava görüldü, oğlumun canını alan kişi, annesi ve ablası görgü şahidine baskı yaptıkları için yargılanacaklar... Canım oğlum seni bir saniyede toprağa sokarak kokuna hasret bırakan kişilerin peşine hala 3 yıldır kaza mı, kasıt var mı diye mücadele vererek adalet aramaktayız... Asıl sorgulaması gereken hakim olmadığından karar 19 Şubat’a kalmış. Bekle oğlum bekle. Adaletin mülkünü temelini bakalım ne zaman göreceğiz.”

VARTAN ESTUKYAN | Agos

Haberin Tamamı İçin:

Er Sevag'ın Tanığı: 'İfademi Baskıyla Değiştirdim'

Batman’da er Sevag Şahin Balıkçı’nın ilkin doğrudan vurulduğunu belirtip sonradan ifadesini geri çeken tanık Halil Ekşi’ye ve onu azmettirdiği iddia edilen katil zanlısının yakınına ‘yalan beyan’ suçundan dava açıldı. Ekşi, ilk duruşmada, katil zanlısının yakını olan Bülent Kaya’nın baskısı sonucunda ve birlikte ifadesini değiştirdiğini söyledi. Ekşi, “Benim askerlikte verdiğim ifadede tehlikeli yerler varmış, onlara yaramıyormuş, ifademi değiştirmem gerekiyormuş” dedi.

Batman Gümüroğlu Jandarma Karakolu’nda askerliğini yapan er Sevag, 2011 yılında silah arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun tüfeğinden çıkan mermiyle hayatını kaybetmişti. İlk etapta, ‘tanık’ sıfatıyla olarak ifadesi alınan er Halil Ekşi, “Kıvanç silahı omzundan indirerek dolduruşa aldı, Sevag’a doğrulttu ve doğrultmasıyla silahın ateş alması aynı anda oldu” demişti. Fakat Halil Ekşi, terhis olduktan sonra askeri mahkemeye başvurarak ifadesini geri çekip “Silahın nasıl ateş aldığını bilmiyorum” dedi. Sonradan Ekşi, sanık Ağaoğlu’nun dayısı Bülent Kaya’nın telkinleriyle ifadesini değiştirdiğini açıkladı. Bunun üzerine er Ekşi hakkında hazırlanan iddianamede, Kaya’nın azmettirmesiyle ‘yalan tanıklık’ suçu işlediği ifade edildi.

İsmail Saymaz | Radikal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookKatilali ağaoğlu
Görüş Bildir