Görüş Bildir

Afyon Valisi'nden Polise: 'Aferin Devam Et O..Çocuğu'

Anasayfa > Gündem

'Aferin Devam Et O..Çocuğu'

Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu, görevdeki polise ‘Aferin devam et o… çocuğu’ demiş. Bakanlık ise polise soruşturma açmış. Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’da 5 Eylül’de 25 askerin şehit olduğu cephanelik patlamasının ardından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e kilim, plaket vermesiyle gündeme gelmişti.

Balıkesir’in Sındırgı Ak Parti İlçe Başkanı Danyal Eroğlu’nun aracına trafikten men cezası veren polis memuru Ö.K.’ye, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun, “Aferin, devam et o.. çocuğu” diyerek hakaret ettiği öne sürüldü. Davalık olan, İçişleri Bakanlığı’nın da disiplin soruşturması açtığı olay sonrası polis Ö.K.’nin görev yeri değiştirildi. Dava dosyasına göre olay şöyle gelişti:

Afyon Karayolu’nun 35’inci kilometresinde 2 Aralık 2013 günü saat 03.00 sıralarında görev yapan trafik ekibi, 10 ZL (…) plakalı aracı durdurdu. Aracın muayenesinin ruhsata işlenmediğini belirleyen polisler, aracı trafikten men etti. Bu sırada araç sahibi Danyal Eroğlu, polis memurlarına “Ben AK Parti Sındırgı İlçe Başkanıyım, şu an belediye başkan aday adaylığım nedeniyle Ankara’dan geliyorum. Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ararım, sizinle uğraşırım” dedi. Ancak polis memuru Ö.K. aracın çekilmesi talimatı verdi. Tartışma sürerken Eroğlu, cep telefonunu polis memuru Ö.K’ya vererek “Afyon Valisi seninle görüşmek istiyor” dedi.

ŞİKÂYETÇİ OLDU

Telefondaki Balkanlıoğlu, Ö.K’ye ‘aracı bırak’ talimatı verdi. Ancak polis memuru kararlarında ısrar edince Vali, iddiaya göre, polis memuruna ‘O. çocuğu’ diyerek hakaret edip telefonu kapattı. Bu gelişme üzerine Ö.K, Eroğlu ile Vali Balkanlıoğlu hakkında ‘hakaret’ ettikleri gerekçesiyle şikâyetçi oldu. Tahkikat evrakında Vali’nin kullandığı telefon numarası yazılarak karşısında ‘şüpheli (firar)’ ibaresi yazıldı. Nöbetçi savcının talimatıyla hem Ö.K.’nin hem Eroğlu’nun ifadesi alındı. Eroğlu, aracın polislerce çekilmek istenmesi üzerine, Vali’den ricacı olduklarını belirterek, şunları anlattı:

VALİYİ ARADIM

“Ruhsatı yarın işleteyim dedim. Ancak polis memuru kabul etmedi. Aracı trafikten men etmek için otoparka çektik. Daha önce Sındırgı Kaymakamı olarak görev yapan şu an Afyonkarahisar Valisi olan İrfan Balkanlıoğlu’nu aradım. Vali Bey’e aracımızı trafikten men ediyorlar mümkünse aracın bağlanmaması konusunda bize yardımcı olmasını söyledim. Vali Bey, telefonu görevli memura vermemi istedi. Telefonu polis memuru Ö.K’ye verdim. Vali Bey telefonda görevli memurla görüştü fakat aralarında ne gibi konuşma geçtiğini duymadım. Telefon kapandıktan sonra polis memuru sinirlenerek küfrederek bizi otoparktan dışarı çıkardı.”

Müfettişe verilen ifade

İFADELERİ alınan trafik ekibindeki diğer polis memurları ile araçtaki kişiler verdikleri ifadelerle yaşanılan olayı doğruladı. İddiaların yansıması üzerine İçişleri Bakanlığı da bir müfettiş görevlendirilerek, polis memuru hakkında disiplin soruşturması başlattı. Görev yeri de değiştirilen Ö.K. bakanlık müfettişine 24 Ocak 2014 tarihinde verdiği ifadesinde, Vali Balkanlıoğlu ile aralarındaki geçen görüşmeyi şöyle aktardı:

Vali: Ben o arkadaşları Sındırgı’da kaymakamlık yaptığım dönemden tanırım aracı bırakalım.

Ö.K: Men işlemini ve cezasını bitirmek üzereyim bundan dolayı aracı bırakamam.

Vali: Aracın vizesi ve sigortası varmış, neden bağlıyorsun?

Ö.K: 3 yıldır trafik belgesini değiştirmemiş, vizesini işletmemiş, bundan dolayı men ettim.

Vali: O kadar çalıntı, hırsızlık, kaçak araçlar var, onları bulmuyorsunuz da bunu mu buldunuz?

Ö.K: Sayın Valim, inşallah denk gelirse onları da yakalayacağız.

Vali: Aferin devam et o.. çocuğu.

GENELKURMAY BAŞKANI’NA KİLİM VERMİŞTİ

Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’da 5 Eylül’de 25 askerin şehit olduğu cephanelik patlamasının ardından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e kilim, plaket vermesiyle gündeme gelmişti.

memurlar.net

Kaynak: http://www.memuruz.net/aferin-devam-e...

Afyonkarahisar Valisi'nden Küfür İddiasına Yanıt!

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, görevdeki polise 'Aferin devam et o... çocuğu' dediği yönündeki iddialara yanıt verdi. Habertürk'e konuşan Balkanlıoğlu, polise küfür etmediğini savunurken, 'Yasal engeli yoksa arkadaşlara yardımcı olun' dediğini söyledi. Balkanlıoğlu, 'Polisle aramızda rencide edici birşey geçmedi. Küfür ettiğimi iddia edenler ispat etmek zorundalar ' diye konuştu.

'YARDIMCI OLUN'

Balkanlıoğlu polisle arasında geçen konuşmayı şöyle anlattı: 'Gece saat 03:10 geçiyordu. 4 yıllık kaymakamlık yaptığım yerde tanıştığım eczacı bir arkadaşım beni aradı. Ben de gecenin o saatinde arayan birinin önemli bir işinin olduğunu düşündüm. Kaza falan mı oldu diye düşünerek telefonu açtım. Arkadaşım Uşak-Banaz yolunda trafik ekiplerince durdurulduklarını fenni muayenelerinin olmasına rağmen araçlarının bağlanacaklarını söylediler. Ben de onları durduran polisle konuştum. Durduğunuz araç çalıntı mı hacizli mi diye sordum. Çünkü polis sisteme girdiğinde fenni muayenesinin olduğunu görebiliyor. Sadece ruhsata işlenmemiş. Ben de gecenin o saatinde soğukta aracın bağlama emri ve yasal bir engeli yoksa arkadaşlara yardımcı olunmasını istedim.

'KÜFÜR ETMEDİM'

Balkanlıoğlu, polise küfür etmediğini de ifade etti. Polisle kendisi arasında rencide edici birşeyin geçmediğini belirten Balkanlıoğlu 'Küfür ettiğimi iddia edenler bunu ispatlamak zorundadırlar. Valinin görevi zor durumda bulunan cümle aleme yardımcı olmaktır. Yasal çerçeveler içerisinde herkese yardımcı oluruz' diye konuştu.

Bedirhan ÖZYİĞİT/ ANKARA | HT

Kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?