Afyon'da '4. Murat Yasakları' Resmen Başladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Afyon'da İçki Satışı Ve Tüketimi Yasaklandı

Afyon'da İçki Satışı Ve Tüketimi Yasaklandı

Afyonkarahisar Valiliği, var olan içki satışı yönetmenliğini yürürlüğe sokarak, şehirde piknik yerleri de dahil olmak üzere içki satışı ve tüketimi yasaklandı.
Valilik, "Alkol kullanımı ve satışı" ile ilgili kararında, "Alkol kullananlarca şehrin belli yerlerinin mesken tutulması, buralarda taşkınlık yapılması, çevreye rahatsızlık verilmesi, trafik kazalarının önlenmesi" gerekçe olarak yer aldı. Kararda özetle şöyle denildi: "İl sınırları içerisinde, huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla gerekli önleyici tedbirler alınmaktadır. Bu bağlamda alkol kullananlarca şehrin belirli alanlarının mesken tutulduğu, buralarda taşkınlık yapıldığı, özel araçlarda içki tüketiminin alışkanlık haline getirildiği, çevreye rahatsızlık verildiği ve alkollü araç kullanarak trafik kazalarına neden olunduğu, bu nedenle il sınırları içerisinde kamu düzeninin bozulması, olabilecek t...

Haberin Tamamı İçin:

'Afyon Valisi Balkanlıoğlu'nun İçki Yasağı Yargıya Taşınmalı'

'Afyon Valisi Balkanlıoğlu'nun İçki Yasağı Yargıya Taşınmalı'

Bianet/ Işıl Cinmen - Afyonkarahisar Valiliği, kentte kamuya açık alanlarda içki içilmesini yasakladı. Avukat Efkan Bolaç Bianet’e valiliğin bu kararla yetkisini kötüye kullandığını, karara uyma zorunluluğu olmadığını ve karara karşı dava açılabileceğini söyledi. Avukat Bolaç, Vali Balkanlıoğlu'nun 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. Maddesi'ne dayanarak böyle bir karar aldığını fakat bu durumun hukuken sorunlu olduğunu belirtti.
5442 sayılı Kanunun 11. maddesinin C fıkrası şöyle diyor: "İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66. madde hükmü uygulanır."
Bolaç, 11. maddenin çok muğlâk olduğunu söyleyerek şöyle dedi: "Vali, bu maddeyi kentteki tüm kamusal alanda süresiz içki yasağı kararı almak için kullanamaz. Mevcut durumda bu karar uygulamada; 'önleyici işlem yapıyorum' diyerek yürürlüğe koyulmuş. Ancak bu yetki sınırının aşılmasıdır."
Bolaç, Afyonluların bu karara direnmesinin önemli olduğunun aksi takdirde bu "ön deneme"nin yayılacağının altını çizdi.
"Vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı'na şikâyette bulunabilir, kararın iptali için idare mahkemesinde dava açabilir, 66. maddeye göre ceza yazıldığında iptal için mahkemeye başvurabilir."

Haberin Tamamı İçin:

Afyon'daki İçki Yasağında Geri Adım

Afyonkarahisar Valiliği'nin kamuya açık tüm alanlarda içki içilmesini süresiz olarak yasaklayan kararı dün Türkiye genelinde tepkilere neden olmuştu. Kamuoyunda oluşan bu tepki sonrasında Valilik Özel Kalemi'nden 'geri adım' olarak değerlendirilen bir açıklama geldi. Valilik Özel Kalemi Metehan Zengin “Yalnızca şehir içinde, insanların oturup kalktığı parklarda yasakladık. Piknik yerlerinde bir yasak söz konusu değil. Araç içlerinde de sürücü dışındakilere bir yasak getirmedik. Kanun maddesindeki şekilden birebir geçirildiği içi...

Haberin Tamamı İçin:

Afyon'da '4. Murat Yasakları' Başladı / Radikal

Afyonkarahisar Valiliği’nin 24 Nisan’da aldığı 'açıktan alkol kullanımı ve alkol satışı yasağı' kararı resmen başladı. Uygulamanın ilk gününde park, yol kenarları ve araçlarında alkol alan 25 kişiye Kabahatler Kanunu'na göre 169'ar lira ceza uygulandı.

Gelen tepkiler üzerine Vali İrfan Balkanlıoğlu, genelgeden piknik alanlarını çıkardığını duyurdu. Yasağın sadece Afyonkarahisar ’ı bağlayacağını belirten Balkanlıoğlu şu açıklamayı yaptı:

Haberin Tamamı İçin:

İçki Yasağının İlk Gününde 25 Kişiye Ceza

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Afyon
Görüş Bildir