Afet Konutlarına 1 Yıldır Su Verilmiyor

 > 
13PAYLAŞIM
Afet Konutlarına 1 Yıldır Su Verilmiyor

AĞRI'nın Doğubayazıt İlçesi'nde TOKİ tarafından sel felaketinden etkilenenler için yapılan ve 20 bloktan oluşan 388 afet konutunda 1 yıldan bu yana oturan aileler suların hiç akmadığını belirtirken her gün 1 kilometre uzaklıktaki dağdan evlerine su taşımaktan yakındı.

Doğubayazıt Devlet Hastanesi yanındaki Yılanlı Köyü'nde 2010 yılındaki selden zarar gören 388 aile için Toplu konut İdaresi (TOKİ) tarafından konut yaptırıldı ve geçen yıl anahtarları teslim edildi. İçme suyu ve kanalizasyon bağlantısı yapılmayan konutlardaki içme suyu ve kanalizasyon sorununa Ağrı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü veya Özel İdaresi'nin sahip çıkmadığı belirtildi. Doğubayazıt Belediyesi'nin de konutların kırsal alanda olduğunu gerekçe göstererek sorunla ilgilenmediği kaydedildi.

İçecek bir damla su bulamadıklarını belirten afetzedeler, her gün bidonlarla 1 kilometre yürüyerek dağdan su getirdiklerini anlattı. Doğubayazıt Kaymakamlığı ile Doğubeyazıt Belediyesi'nin bu hayati sorun karşısında ilgisiz kaldığını anlatan bölgede oturanlardan Yusuf Savaş, şöyle dedi: "Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk.' Buraya bir yıldan fazla bir süredir yerleştik. Fakat o günden bu güne kanalizasyon, elektrik ve özellikle su sorunumuz var.Başbakan ve bakanlara mektup gönderdik. Doğubayazıt Kaymakamı'na defalarca gittik. 388 dairede oturan aileler 1 damla su için her gün çile çekiyor."

Havaların soğuması ile sıkıntıların ikiye katlandığını anlatan Gülcan Demir ise, "Kış mevsimi geldi suyumuz olmadığı için kaloriferler yanmayacak yine geçen yıl olduğu gibi ısınamayacak, soğukta bekleyeceğiz. Su olmadığı için çocuklarımız banyo yapamıyor ve neredeyse bitlenecekler. Devlet konutları yaptı ama su getirmeyi unuttu" diye konuştu.

Sedat BUDAK/DOĞUBAYAZIT(AĞRI), (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir