Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Afet Hoca, Rıdvan Kanat Lisesi ve 11-B'si ile Hafızalara Kazınan Bir Efsane: Hayat Bilgisi

1.9bPAYLAŞIM

Hayat bilgisi bir dönem küçükten büyüğe herkesin ilgiyle takip ettiği bir diziydi. Özellikle öğrencilerin her hafta heyecanla televizyon başında yeni bölümü bekledikleri, karakterlerini içlerinden biriymiş gibi benimsemeleriyle gönüllere taht kurdu. Biz de sizlere ufak ve güzel bir hatırlatma yapmak istedik :)

Öğrencileri için bir anneden farksız olan Afet Öğretmen'in Rıdvan Kanat Lisesi'ne gelişiyle olaylar gelişmeye başladı.

"Hoca camide, ben öğretmenim" repliğiyle aklımıza kazınan Afet Öğretmen'in okulda tek sıkıntısı müdür Amil Bey'dir.

Döner sermaye aşığı, önce para sonra eğitim mantığıyla hayatını sürdüren bir acayip okul müdürü Amil Bey.....

Amil Bey'in yegane dostu balıklarıyla dertlerini paylaşmasını, el ovuşturmalarını bile özledik desek yeridir.

Amil Bey'in biricik çatlak kiremiti, koşulsuz şartsız her konuda hayranı okulun temizlik görevlisi Mennan

"Şerefsiz amirim" sözüyle hafızalarımıza kazınan Mennan, Ayşe Özgün'e kör kütük aşıktı, "Ayşaam" diye bağırması hala kulaklarımızda yankılanır.

Afet Öğretmen'in en değerlisi, kızlar yüzünden genelde başı belaya giren Pikachu Kerem

Afet Öğretmen'in Kerem'in ablası mı yoksa annesi mi olduğu sorusu ikiliyi birbirine düşürse de neyse ki ablası olduğunu öğrenmemizle sorun çözülmüştü.

Sınıfın yakışıklısı, futbol aşığı, akıllara aha aha gülüşüyle kazınan Ortega Sedat

Barbie Gamze'ye olan aşkı başına bir çok iş açmıştı.

Sedat Fenerbahçe'ye transfer olduktan sonra, Gamze'nin babası, arabayla Ortega'ya çarpınca Ortega'nın futbol kariyeri başlamadan bitmişti...

Sınıfın popüler ve zengin kızı, zengin bir çocukla evlenecekken son anda Ortega Sedat'la otobüse atlayıp kaçan güzelimiz Barbie Gamze

Barbie'nin tam evlenecekken, nişanlısını bırakıp Ortega'yla beraber düğününden kaçması da unutulmaz sahneler arasındaydı.

Barbie'nin bir tanecik kankası, "Of ben ne zaman zengin koca bulucam" kafasında hayatını yaşayan Törpü Yeliz

Törpü'yle Kopil'in bir olup sürekli Süzme'yi kandırmasını da unutmadık :)

Sınıfın en munzuru, Törpüyü sürekli "Öpiiiim mi?" diyerek darlayan Ortega'nın yegane dostu Kopil Ali

Kopil, rehber öğretmeni Bahar Hoca'ya aşık olunca onu ilk defa bu kadar mutsuz ve sinirli görmek eminim hepimizi üzmüştür :(

"Varım abi" lafını sıkça duyduğumuz, Kopil ve Ortega'nın her seferinde gazına gelip, yapmadığı şey kalmayan Var Mısın Arif

Arif'in vurulma sahnesi o dönem bizleri epeyce üzmüştü.......

Tayfaya kök söktüren, sınavlarda kopya çekmesinler diye sınıfta köpeğiyle dolaşan, disiplin hastası Panzer Emin

Afet Hoca ile asla anlaşamayıp daha sonra evlenmeleri de dizinin bize güzel sürprizlerindendi...

Dizi 2003 yapımı bile olsa şimdilerde hala Twitter'da konuşuluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-yorulmaz

Hoca Camide..!! Hoca Camide..!!

tc-ahmet-ozan-sen

Bir de olmaz olası son sezonu vardı... Öğrenciler mezun olmuştu yeni kadro esiklerin yerini dolduramamıştı. Eskilerden, yeni öğrenciler (solcu Melek, Atılgan Ati, kaçak Mehmet gibi)tamamen çıkmış, Kerem, Kopil, Arif, Ortega kalmış Ortega'yla Barbi evlenmişti ama Törpü falan yoktu. Mennan bile diziden çıkmıştı, Durul Bazan onun Balkan şivesiyle konuşan bir izdüşümü olarak yeni hizmetli rolündeydi, "Şerefsiz dırahtorum" diyordu. Afet Örtmen-Emin hoca, Gamze-Sedat gibi konulara eğilmesi haricinde pek de tutulmamıştı yanisi.

tc-ahmet-ozan-sen

Afet öğretmenin ev sahibesi Ürperi tabii... Çatlaktı, kocası pilot Metin'le Afet hanımın aralarında hep birşeyler arardı, Afet öğretmeni hiç sevmezdi. Yarım akıllı kardeşi Ruhi (Ceyhun Yılmaz oynuyordu) de ortağıydı, üvey kızı Rüya'ysa (Yıldız Asyalı)kesinlikle onu çekemezdi. Kerem de Rüya'ya aşıktı, Rüya sonra DHO'yu kazanmıştı. Metin Beyse bunlardan habersiz, babacan, efendiden bir adamdı. Metin'in abisi Tekin de, zamanında Afet Öğretmenin nişanlandığı ve Kerem'e tokat atınca terk ettiği ama hep sevdiği adamdı, bir ara konuk olmuş sonra başkasıyla evlenerek ayrılmıştı.

tc-ahmet-ozan-sen

Öğrenciler... Beton, Afet öğretmenin ev sahibi Ürperi'nin kardeşi Ruhi'yle aşkı; teneffüs sonrası sotede durup "Arkadaşlar innasabirin geliyor ihihihihih" diye anons eden Kikirik... Zenginlik meraklısı Törpü'nün aksine Kikirik'in babası zenginlik meraklısıydı, maço çırağına vermeye kalkmıştı Biricik'i. Her şakaya atlayan Süzme'yle, sihirbazlık numaraları çeviren tel gözlüklü Heri Potır da geri planda dururlardı biraz. Sonra sınıfa yeniler gelmiş, kıdemli karakterlerle aralarında büüyk savaş çıkmıştı. Bir bölümde okulda yangın çıktığı vakit yenileri eskiler kurtarmış ve barış akdolunmuştu.

tc-ahmet-ozan-sen

Yeni gelen öğrenciler arasında 12 Eylülden beri kaçak olan bir devrimcinin oğlu Mehmet, ısrarla Atılgan ismini kullanan Atilla (veya Ati), Arif'in kesik olduğu solcu Melek ("concon" diye hitap ederdi Arif'e, zavallı Arif kız uğruna 1 Mayıs'ta çatışmaya bile girmişti), Kerem'in sevdiği, uğruna canını feda ettiği ağa kızı Hazal(Aslı Enver oynardı) vardı. Ha, Amil'in Alamanya'da yetişen yeğeni Didem de, bu kadrodan önceki sezon diziye girmiş, Gamze'yle Sedat'ın aralarına girip üstüne Afet öğretmene de iftira atarak sürgüne yollatmıştı, sonra özeleştiri yaparak geri dönmesini sağladı.

tc-ahmet-ozan-sen

Cumhur ve Hidayet hocalar yok, aaaa... Birinin solculuğu öbürünün dindarlığı, dindar Hidayet hocanın çok sofu olmaması (mesela ek iş için meyhanede çalışmakta beis görmezdi, ya da dersi kaynatmak için "okulun altında evliya varmış" diyenleri fena azarlamıştı), Cumhur hocanın Nazım şiirleriyle kaynatılan sözlüleri, ikilinin ortak yemek kitabı yazmaları... İlk sezonda da feminist Fidan rolüyle Akrep Nalan, cüssesine en ters bir rolle beden öğretmenliği yapıyordu. Amil'in karısı Sevda Hanım var bir de, okulun süslü bebeği, özel ders hocası, annesiyle bir olup Amirimi her daim yolmaları (aslında Amil'in de öğrenciyi söğüşleme sebebi, bu harcamalara para yetiştirmek içindi)... Okulda ayrıca kantini ilk sezon Bülbül'le Kaşarlı diye iki kardeş işletirdi, sonra Amerikancı Kaşarlı Green card çıkartıp gitmiş kekeme Bülbül yalnız kalmıştı. Sonra o da ayrıldı, Mennan amirinin adına kantini bizzat işletmeye başladı.

Görüş Bildir