Af Örgütü: 'Türkiye Sığınmacılar İçin Güvenli Değil'

 > 
95PAYLAŞIM

Uluslararası Af Örgütü, perşembe günü başlayacak AB zirvesi öncesinde, AB üyesi ülkeleri sığınmacıları Türkiye'ye geri gönderme planlarına karşı uyardı.

Uluslararası Af Örgütü, perşembe günü başlayacak ve cuma akşamına kadar devam edecek AB zirvesi öncesinde, AB üyesi ülkeleri uyardı. Almanya Af Örgütü Başkanı Selmin Çalışkan, sığınmacıların Türkiye'ye gönderilmesi planlarına ilişkin olarak, Türkiye'nin "kendi çok sayıda vatandaşı için dahi güvenli bir ülke olmadığı, dolayısıyla sığınmacılar için de genel anlamda güvenli bir ülke olarak kabul edilemeyeceği" değerlendirmesinde bulundu. Çalışkan Almanya'da yayımlanan "Neue Osnabrücker Zeitung" gazetesine açıklamasında, Türkiye'yi güvenli bir menşe ülke ilan etmek yönündeki planların yanlış olduğunu belirtti.

'Türkiye sığınmacıların hayatını tehlikeye atıyor'

Af Örgütü'nün, Türk resmi makamlarının Suriye ve Iraklıları kendi topraklarına geri gönderdiği vakaları kayıt altına aldığını belirten Çalışkan, "Türkiye böylelikle geri gönderilen insanların hayatını tehlikeye atıyor ve uluslararası hukuku ihlal ediyor" dedi. Çalışkan ayrıca Türkiye'nin 'sivil toplum içerisinde hükümete muhalif seslere karşı baskıcı bir politika uygulanması" nedeniyle yıllardır bir düşüş eğilimi içinde olduğunu savundu.

Avrupa'ya giden sığınmacı sayısının azaltılması için önlem

AB içinde, Türkiye'ye 'güvenli üçüncü ülke' statüsü verilerek, Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde Türkiye üzerinden AB'ye girdiği tespit edilen kişilerin geri gönderilmesi planı üzerinde duruluyor.

18-19 Şubat tarihlerinde Brüksel’de düzenlenecek AB zirvesinde İngiltere'nin talep ettiği yapısal reformların yanı sıra, sığınmacı krizi ve Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısının azaltılmasına ilişkin önlemlerin de gündeme gelmesi bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir