Adli Yıl Açılışında 'Külliye' Krizi: Barolar Birliği Katılmıyor!

 > -

Yargıtay Başkanı'nın ev sahipliği yapacağı adli yıl açılışında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi sorunu yaşanıyor. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun 'güzel müjdeli bir haber' diyerek katılacağını duyurduğu açılışla ilgili yazılı açıklama geldi. TBB, açılışın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmasının yargı bağımsızlığını zedeleyeceğini gerekçe göstererek katılımdan vazgeçtiğini açıkladı.

TBB'den yapılan yazılı açıklamada, Yargıtay Başkanlığı'nca bir otelin kongre salonunda düzenleneceği duyurulan 2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni'ne TBB'nin davet edildiği anımsatılarak, "Geleneğe uygun bir şekilde konuşma yapmamız istendiğinde bunu memnuniyetle kabul etmiştik" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Törenin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacağına dair 21 Ağustos'ta medyada haberler çıkması üzerine, bu durumun kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceğini, yargının bağımsızlığı ile tarafsızlığının ulusal ve uluslararası kamuoyunda yıpratılmasına neden olabileceğini Yargıtay Başkanlığı'na aynı gün sözlü olarak iletmiştik. Yargının adil olması kadar adil görünmesi gereğini de vurgulayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yerleşik içtihadına da işaret etmiştik" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Kararımız yargı bağımsızlığı hassasiyetimizden kaynaklanıyor"

TBB'nin açıklamasında, şunlar kaydedildi:

"Yine aynı gün yaptığımız kamuoyu açıklamasında, '15 Temmuz sonrası yaşanan, hepimizin ihtiyaç duyduğu milli birlik ve beraberlik ruhuna, yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ulusal ve uluslararası kamuoyunda sorgulatarak zarar verebilecek bir organizasyonu doğru bulmayacağımızı ve meselelerin iletişim yoluyla çözülebileceğine dair inancımızı' dile getirmiştik.

Bu süreçte, Yargıtay Başkanlığı ile karşılıklı sürdürdüğümüz yapıcı ve iyi niyetli diyaloğa rağmen, sorunun çözülememesi üzerine, 21 Ağustos tarihli kamuoyu açıklamamıza uygun şekilde yönetim kurulumuz, 2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni'ne Türkiye Barolar Birliği'nin katılmamasına karar vermiştir. 

Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır."

Kılıçdaroğlu da katılmayacağını açıkladı

CNN Türk'te konuk olduğu programda soruları yanıtlayan CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yargı bağımsızlığını zedeleyeceği gerekçesiyle adli yıl açılışına katılmayacağını açıkladı.

1 Eylül'de Beştepe'de yapılacak

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 1 Eylül'deki adli yıl açılışı töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bulunan Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacağı duyurulmuştu.

Adli Yıl Açılış Töreni İlk Kez Beştepe'de - onedio.com
Adli Yıl Açılış Töreni İlk Kez Beştepe'de - onedio.com

Törende ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da konuşacağı açıklanmıştı. 

Daha önceki törenlerde sadece Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve ev sahibi sıfatıyla Yargıtay Başkanı konuşuyordu.

Feyzioğlu "Güzel, müjdeli haber" demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 16 Ağustos'ta görüşen Metin Feyzioğlu "Güzel müjdeli bir haberi sizinle paylaşmaya iznim var. Can da atıyorum. Türkiye bir Yenikapı mitinginin mutluluğunu yaşadıktan sonra ayrı bir adli yıl açışıları olmasın diye düşündük" demişti.

Türkiye Barolar Birliği ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir