Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adli Savunmada Bir İlk

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Adli Savunmada Bir İlk

Adli Savunmada Bir İlk

8 yıl çalıştığı şirket tarafından zimmetle suçlanan çalışan bir ilki gerçekleştirdi.

**Kocaeli'de adli savunma kavramına yeni ve oldukça farklı bir usul ilk defa denendi.Konunun adli mercilerde olduğu nedeniyle şimdlik isminin gizli kalmasını isteyen bayan çalışanla bir röportaj yaptık.

Bilindiği üzere davalarda aşırı bir yazılı beyan imza ve delillerin yer aldığı kalabalık ve okunması zahmetlı bir evrak süreci yaşanır.Kocaeli'de bir çalışan çalıştığı şirketin kendısı hakkında açtığı zimmet davasında mahkemeye web sunumu şeklinde savunma sundu.

"Bu tekniği denemek nerden aklınıza geldi?

-İşverenin yalan tanık kullanması ve ıftıraları nedenıyle haksız yere bu dava ıle karşı karşıya kaldım.Mahkeme sürecine kadar uzun süren bir süren bir delil toplama hazırlık süreci geçirdim.Bu arada aynı işveren işten çıkartmasına rağmen tazmınatlarımı da vermemişti.O konularda zaten gerekllı davalar açıldı.Tum gereklı bilgiler toplandıktan sonra bunların bır savunma bütünlüğü halıne getirilip mahkemeye sunulması gerekıyordu.

Eşim web tasarımda yeterli derecede bilgiye sahip birisi,bana tum bunları bir web şablonu şekinde mahkeme heyetinide sıkmayacak bır sekılde delıllerle bırlıkte hazırlayabilceğini soyledi.Bu şekilde hem kağıt israfının önleneceğini hemde açık ve net bir şekilde savunmamı yapabileceğimi söyledi.Ayrıca bu web sunumu için herhangi bir internet bağlantısına da gerek duyulmayacaktı.

"Peki hazırlık aşaması nasıl geçti.?

-Yaklaşık 4 saatımizi aldı.Sade ve karmaşık olmayacak bir şekilde konu başlıklları altında duzenlemeler yaptık.Bu sunumu farklı bilgisayarlarda deneyerek sağlamlığını test ettik.En son paket dosya haline getırıp,beni suçlayan karşı taraft da dahil olmak üzere 3 adet kopya CD oluşturduk.

"Mahkeme sizin bu savunmanızı kabul etti mi?

-Normal şartlarda öncelik sözlü beyan.Yazılı savunmamı sordu,onuda hazıramıştım.Mahkeme heyetıne ayrıca daha derlı toplu bır de CD'lere kayıtlı dijital savunmamı hazırladıgımı söyledım.Heyet bu savunmamı kabul etti.Bır kopyasını davacı tarafa verdı.CD içindeki verilerin çözümlenmesi için bilişim buroyu görevlendirip davayı haziran ayına erteledi.

"Pekı bu web sunumu herhangı bır ortama yuklendıgınde internet uzerınden tum kullanıcılara ulaşabilir mi?

-Eşim bunun herhangi bır alan adı hostıngıne yuklendıgınde anında online olacagını fakat bunun mahkeme aşamasında devam eden bir süreç oldugu için suç sayılacağını söyledi.Eğer mahkeme lehimize karar verirse tüm Türkiye'nin hakkımı nasıl savundugumu gormesi için bunu yayınlatmayı düşünüyorum.Ama şu anda suç.Yapmam...!

"Bu çalışma avukatlara bir örnek olabilir mi?

-Adliyelerdeki dosya yığınları ve kalabalıgın onune bu şekilde geçilebilir.Deneyebilirler.

"Peki davanızda şize başarılar diliyor,bizimle röportaj yaptığınz için teşekkür ediyoruz.İleride açık kimliğinizle tekrar röportaj yapmak üzere ...

-Ben teşekkür ederim.Bu tür bir haberi veren ilk haber sitesi olarak ileride yine röportaj için buluşmak üzere..

KAYNAK : HABER-SİZ.COM

Bu haber link verilmek suretiyle kullanılablır.**

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

web
Görüş Bildir