Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Adil Yargılama Hakkı İhlalleri Gerekçede Karşılanmadı'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Adil Yargılama Hakkı İhlalleri Gerekçede Karşılanmadı

Adil Yargılama Hakkı İhlalleri Gerekçede Karşılanmadı

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Balyoz Planı davası gerekçeli kararını değerlendirirken, ''Adil yargılanma hakkı ihlallerinin gerekçede karşılanmadığı çok açık'' dedi.

Tarhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Balyoz Planı davası ile ilgili açıklanan gerekçeli kararı değerlendirdi.

Yargılanan kişilerin, adil yargılanma ilkesinin gerekleri itibariyle, lehlerine sonuç çıkarma hakkına sahip olduklarını belirten Tarhan, savcılığın da mahkemenin de lehe olan delilleri toplamakla yükümlü olduğunu ifade etti.

Mahkemenin ya da savcıların bu delilleri toplamadığı sonucuna vardıklarını kaydeden Tarhan, ''Gerekçeli kararda adil yargılanma hakkı ihlallerinin yanıtlanmadığını görüyoruz. Adil yargılanma hakkı ihlallerinin gerekçede karşılanmadığı çok açık. Mahkemenin neye göre ikna olduğunu ve illiyet bağını hangi kanıtlara göre kurduğunu göremiyoruz. Dijital belgelerin 3 CD'sinin sahte olduğu iddiasının da karşılanmadığını görüyoruz'' diye konuştu.

"BEBEK KATİLİ" SEVGİ KELEBELİĞİNE DÖNÜŞTÜ

Milletvekillerinin İmralı'da Öcalan'la görüşmesine değinen Tarhan, şunları söyledi:

''Her ne kadar Hükümet, 'Biz görüşmedik, devlet görüştü' ifadesini kullanıyorsa da Öcalan'ın sıfatının değiştiğini görüyoruz. Daha önce 'bebek katili' olan adının, bugün bir sevgi kelebeğine, bir kült lidere dönüştüğünü izliyoruz. Sayın MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 'Öcalan PKK için halen kült bir lider' açıklaması yapmış. Devletin bir görevlisinin, Apoizmin ideologlarından birisi kesilmesini ben hayretle karşıladım.

Başbakan da 'Ev hapsi olmayacaktır, gayretimiz terörle mücadele içindir. Bir af da söz konusu değil' demiş. Ancak daha önce, 'Biz görüşmedik, devlet görüştü' diyen bir Başbakan'a, bugün de aslında sormak istiyorum: Ne karşılığında ne verecekler? Madem siz görüşmediniz bir zahmet devlete söyleyin de bize 'Ne karşılığında ne verileceğini' söylesin. Eğer karşılığında bir şey verilmeyecekse, birden bire birilerine bir vahiy indi de birden bire öldürdüğü kişiler, çocuklar, masumlar kabusu oldu da bir şeyler mi vermek istedi? Bunun yanıtını da öğrenmek istiyoruz.''

Tarhan, 2011'de Oslo'da bir anlaşmayla, seçim öncesi kullanılacak sükunet süreci yaşatıldığını belirterek, ''Ben aynı sürecin yaşanmamasını diliyorum. Önümüzde birden fazla seçim var. Bu sürecin, seçimler öncesinde birilerinin birbirlerini telkin metoduyla ikna etmesi ve seçime bir sükunet havasında girilmesinin yolu olmamasını diliyorum'' diye konuştu. Tarhan ayrıca, Anamuhalefet Partisi'nin bu süreçten bilgisinin olması gerektiğini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBalyoz DavasıBaşbakanCumhuriyet Halk Partisiİmralı
Görüş Bildir