Adam Levine'ın Açıklamaları Sonrası Yine Gündeme Gelen Tartışma: Rock Müzik Öldü mü?

19PAYLAŞIM

Maroon 5 adlı pop rock grubuyla müzik dünyasına giren ve grubunun önüne geçerek yıldızlaşan Adam Levine, bu ay kapak olduğu Variety dergisine önemli açıklamalarda bulundu. Bunlardan en dikkat çekici olansa rock müzik hakkında söyledikleriydi. Gelin birlikte bakalım.

Variety dergisinin son sayısına hit şarkı yazarlığı, grup liderliği ve The Voice'taki yarışmacı koçluğu konularında konuşan Adam Levine, rock müzik hakkında söyledikleriyle ilgi çekti.

Kendisi de kariyerine bir rock müzisyeni olarak başlamasına rağmen bu müziği adeta küçümsüyordu.

"İlk albümümüzü yaptığımız günden beri hip-hop, R&B ve diğer ritmik müziklere dönük olmamız bu grubu eşsiz yapan şeylerden biri. Rock hiçbir yerde gerçekten. Nerede olduğunu bilmiyorum. Eğer buralarda bir yerde ise, kimse beni o partiye çağırmıyor. Müzikte inanılmaz her ne oluyorsa, ya da gelişim adına ne varsa hepsi hip-hop'ta. Diğer hepsinden daha iyi. Hip-hop hem tuhaf, hem yenilikçi, hem kusurlu, hem de gerçek. İşte insanlar tam olarak bunu seviyor. Benim hedefim bundan 10 yıl sonrasının şarkısını yapmak değil. Benim ana kriterim bir şarkı yaptığımda o şarkıyla sonsuza kadar yaşayabilmek. Eğer yapamıyorsam, onu yapacak bir yüreğe sahip değilim demektir. Bu kadar basit."

Şarkıcıya rock müzik dünyasından cevaplar gecikmedi.

Ünlü rock yıldızı Sebastian Bach "Rock müzik öldü ama The Voice'ta kazanmak için (Skid Row'un ünlü şarkısı) 'I Remember You' şarkısını seçiyorsun. Bir şey değil." dedi.

Slipknot'tan Corey Taylor'ın cevabı daha sert oldu.

Yumuşatılmış haliyle "Çünkü sen 'Moves Like Jagger'la Mick Jagger gibi rock yapmanın yanından bile geçemiyorsun. Şuna yarışmasına dönmesini söyleyin." dedi.

En sağlam cevap ise prodüktör Jay Ruston'dan geldi.

"Eğer Metallica, Muse, Slipknot, Iron Maiden, Rammstein AC/DC, Guns N Roses ve Rolling Stones gibi dünya çapında stadyumları doldurabilen bir başkası bu sözleri söylese veya Adam Levine bunlardan biri olsa ciddiye alırdım." diyerek kendisinin bu konu hakkında söz hakkı olmadığını ima etti.

Tarafsız bir bakış açısıyla bakmaya çalıştığımızda istatistikler ortada.

Tüm dünyada güncel rock ve metal konserlerine, festivallere bakınca katılımların hiçbir şekilde azalmadığını görüyoruz. Dev grupları bir kenara bırakıyoruz, onların konser biletleri satışa çıkar çıkmaz zaten tükeniyor.

Daha küçük ölçekli gruplarda da durum farklı değil.

Rock müzik konserlerine gösterilen rağbette bir değişim yok.

Adam Levine'ın açıklamalarında haklı olduğu yönler de var.

Maroon 5 hiçbir zaman sert bir müzik yapmadı, ama onların büyük çıkış yaptığı albüm "Songs About Jane"in yayınlandığı 2000'lerin ilk yıllarında rock müzik dinlemek hala "havalı" bir şeydi.

Müziğin "bir topluluğa ait olma hissi" çok önemli ve bu hissi günümüzde hip-hop veriyor.

Dünyanın dört bir yanında gençler hip-hop dinlediği için müzik zevkini yeni yeni geliştiren genç bir bireyin ilk tercihinin hip-hop olması şaşırtıcı olmayacaktır. Rock tarihi geçmiş, demode bir tür algısı hakim.

Ancak hip-hop'ın en yenilikçi tür olduğu tartışılabilir.

Hip-hop'ın son yıllarda trap ve biraz da Latin etkisiyle evrim geçirdiğini görüyoruz ve bu da yenilik olarak yorumlanıyor. Yine de ortalama bir dinleyici olarak bile aynı dönemde çıkan şarkıların altyapı olarak birbirlerine ne kadar çok benzediğini görebiliyorsunuz. Yeni bir şey yapılsa dahi, sürekli aynı tutmuş formüller tekrarlanıyor ve sonunda herkes birbirine benziyor.

Aynı kısırdöngü rock müzikte de var. Ancak rock müzisyenleri ve hayranlar bunu reddetmiyor.

Gitar müziğinde yaşanana tıkanmayı Hollywood Undead gibi yenilikçi gruplar farklı türleri müziğe katarak yenmeye çalışıyor. Yine de rock müzikte eskiye olan rağbet değişmiyor.

Adam Levine, aslında çok uzun yıllardır karşı karşıya getirilen rock ve rap tartışmasını bir kez daha ateşledi.

Onun "beni partiye kimse davet etmedi" sözünün alt metninde olan şey doğru. Rap günümüzde popa kayan bir müzik ve kulüplerde, partilerde, sokaklarda onu duymanız daha doğal. Rock ise daha bireysel, insanların kulaklıklarından dinlemeyi ve konserlerde onurlandırmayı sürdürdüğü bir tür olarak yoluna devam ediyor. Gelecekte yine moda olacağını ve bugün ona laf edenlerin en esaslı rocker olduklarını ispatlamaya çalışacaklarını da tahmin etmek ise zor değil.

Rock müzik hiçbir yerde değil, her yerde; sadece onu hissedebilmek diğerlerine oranla biraz daha zor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
z0ner

Eğer hala Sweet Child O'mine yada November Rain dinlediğinde, özellikle de soloda tüyler diken diken oluyorsa Rock ölmemiş demektir. 🤟

ercannedio

Dünyada durum ne bilmem ama Türkiye'de rock müzik ciddi bir gerileme döneminde diyebilirim. Alttan yeni grup gelmiyor hiç. Gelen de bi şekilde slov müziğe yöneliyor. Çünkü ekmek orada. Zakkum'un Zehr-i Zakkum, Gripin'in Baba Mesleği şarkılarını bir dinleyin sonra da bu grupların şimdi yaptıkları müziklere bir bakın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

ercannedio

Ruhuyla felsefesiyle tam bir rock şarkısıydı. aynı grup şu sıralar aşkın ızdırabını anlatan slov şarkılar yapmakla meşgul. Tamam efsaneler hala konserlerinde ful çekiyor eyvallah ama altlardan efsane olmaya aday yeni gruplar gelmiyor artık sanki. Bence bu durum efsanelerin ileride bir bir sahneden çekilmesiyle rock müzikte büyük bir buhrana neden olabilir.

yiris

Metallica'nın Monsters of Rock 1991 Rusya konserini hatırlatmak istiyorum başka bir şey de demiyorum

sadist_doll

Freddie harika bir kapanış🌈

minotaur

Corey Taylor vermiş cevabını.

Görüş Bildir