Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adalet Bakanlığı: 'İddialar Gerçek Dışıdır'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Adalet Bakanlığı'ndan açıklama

Adalet Bakanlığı'ndan açıklama

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilen 21 kişi arasında Hizbüttahrir örgütüyle ilişkisi bulunan sadece bir hükümlünün bulunduğu bildirildi.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde ''120 Şeriatçıya tahliye'' ve ''Bu filmi görmüştük'' başlıklı haberlerde yer alan iddialara açıklık getirildi.
Kanunun yürürlüğe girmesiyle beraber infaz aşamasında bulunan mahkumiyet kararlarının, bahsedilen lehe düzenlemeler ışığında yeniden değerlendirilmesi gerektiğinden mahkemelerce bu kapsama girebileceği düşünülen dosyaların resen incelemeye alındığına işaret edilen açıklamada, bu kapsamda Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 130 infaz dosyasının talep üzerine ve resen incelemeye alındığı bildirildi.
Mahkemenin yaptığı inceleme sonucu, verdiği infazın durdurulması kararına bağlı olarak 13 Temmuz 2012 tarihine kadar 21 kişinin tahliyesine ve 25 kişinin yakalamalı olarak aranması hükmünün kaldırılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Tahliye edilen 21 kişi arasında Hizbüttahrir terör örgütüyle ilişkisi bulunan sadece bir hükümlü bulunmaktadır. Bu kişi örgüt adına bildiri dağıtmak suçundan hüküm giymiş olduğu için tahliye edilmiştir. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce infazı durdurulan ve tahliye olan diğer kişilerin tümü sol örgütlerle ilişkili hükümlülerden oluşmaktadır. Yakalamalı olarak aranması hükmü kaldırılan 25 kişinin tümü sol örgütlerden aranan kişilerden oluşmaktadır.
13 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla tüm cezaevlerinde Hizbüttahrir örgütüyle ilişkili hükümlü sayısı 12 kişidir.
Bu bilgiler dikkate alındığında '120 şeriatçıya tahliye' ve 'Bu filmi görmüştük' başlıklarıyla verilen haberlerde dile getirilen iddiaların gerçek dışı olduğu görülecektir.''

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraTerörtahliye
Görüş Bildir