Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adalet Bakanlığı, 18 Yaş Altı Çocukları Fişlemeye Başladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Adalet Bakanlığı, 18 Yaş Altı Çocukları Fişlemeye Başladı

Gündem Çocuk Derneği, Adalet Bakanlığı’nın, tüm savcılıklardan Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınan 18 yaş altındaki çocukların kimlik bilgilerini istediğini ileri sürdü

T24

Hülya Karabağlı/ Ankara

Gündem Çocuk Derneği, Adalet Bakanlığı’nın, Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelere aykırı olduğuna dikkat çektiği genelgesini ‘Çocuklar Fişleniyor’ başlığı ile gündeme taşıdı. Bakanlığın savcılıklardan, gözaltına alınan 18 yaş altındaki tüm çocukların kimlik bilgilerini istediğini öne sürdü.

“Çocuklar Fişleniyor” diyen Dernek,”18 yaş altındaki çocukların kişisel bilgilerinin kayıt altına alınması ve arşivlenmesi başta TC Anayasa olmak üzere; Çocuk Koruma Kanunu, Adli Sicil Kanunu, Türkiye’nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır” dedi. Gündem Çocuk Derneği’nin yazılı açıklaması şöyle:

Adalet Bakanlığı, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün 07.06.2013/2409/36004 tarih ve sayılı yazısı ile tüm Savcılıklardan, 18 yaş altındakiler de dahil olmak üzere Gezi Parkı eylemlerine katılıp gözaltına alınanların T.C. Kimlik Numaralarını istedi.

Oysa, 18 yaş altındaki çocukların kişisel bilgilerinin kayıt altına alınması ve arşivlenmesi başta TC Anayasa olmak üzere; Çocuk Koruma Kanunu, Adli Sicil Kanunu, Türkiye’nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır.

Bu yazı ile, ifade özgürlüklerini kullanan ve aralarında çocukların da olduğu yurttaşların insan haklarını ihlal eden Adalet Bakanlığı’nın söz konusu resmi yazısıyla ilgili olarak; derhal yürütmeyi durdurma kararının alınmasını (açıkça hukuka aykırı olması sebebiyle) işlemin iptal edilmesini, bu bilgileri isteyen ve veren kişi ve kurumlar hakkında idari ve hukuki işlem başlatılmasını istiyoruz.

Konuyla ilgili Kadın, Çocuk ve Engelli Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi Serpil Çakın’ı ise bu bildiriyi ihbar sayarak üzerine düşen görevi acilen yerine getirmeye çağırıyoruz!

Unutulmamalıdır ki; devletlerin yasalar ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler uyarınca çocuğun insan haklarına saygı gösterme, çocuğun insan haklarını koruma ve geliştirme yükümlülüğü vardır.

Hükümet; yaşanan olaylarda polisin uyguladığı şiddeti durdurmak ve halkın talebini dinlemek yerine bu olaylara dahil olan aralarında çocukların ve gençlerin de olduğu yurtaşları çeşitli yollarla fişlemeye başladı.

Şimdiye kadar, hukuka aykırı bir şekilde, sürecin başından itibaren gözaltına alınanların fotoğrafları çekildi. Hangi gerekçeyle çekildiği sorulduğunda ‘savcının talimatı’ olduğu söylendi. Yazılı talimatı istenince ‘sözlü talimat’ dendi. Hukuki alt yapısı olmadan, son derece keyfi uygulamalarla kişilerin cep telefonlarına ve digital aygıtlarına el kondu. Hastanelere gelen yaralı eylemcilerin kayıtları polise verildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBirleşmiş MilletlerGezi Parkıgündem
Görüş Bildir