Adalet Bakanı: 'Görüşme İstismar Edilirse Devamı Gelmez'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bakan Ergin'den İmralı Açıklaması

Bakan Ergin'den İmralı Açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, iki milletvekilinin İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmesini değerlendirdi.

Ergin, görüşmeyle ilgili olarak şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Adalet Bakanı'ndan İmralı Açıklaması

Adalet Bakanı'ndan İmralı Açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin "İmralı'daki görüşme istismar edilirse devamı gelmez" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Ergin'den 'İmralı Ziyareti' Açıklaması

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Aslolan terörün bitmesi'

Adalet Bakanı Ergin ''İmralı ile görüşmeler''e dair, ''Aslolan burada, Türkiye'de uzun yıllardır devam eden terör illetinin ortadan kalkmasıdır'' dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 5. Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla Türk büyükelçilerine Ankara Palas'ta verilen akşam yemeğinden ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ergin, bir gazetecinin ''İmralı süreciyle ilgili olarak bir değerlendirmenizi isteyeceğiz. Bunun daha önceki süreçlerden ne gibi bir farkı var acaba?'' sorusunu yanıtlarken, TBMM'de milletvekili olarak görev yapan parlamenterlerin zaman zaman Bakanlıktan izin talep ederek değişik cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklularla görüşmek istediklerini söyledi.

Bu çerçevede Bakanlığın izin verdiğini belirten Ergin, şöyle konuştu:

''Yine bu çerçevede Sayın Ahmet Türk ve Sayın Ayla Akat, Bakanlığımıza müracaat ederek İmralı Cezaevinde hükümlü bulunan Abdullah Öcalan ile görüşmek istemişlerdir. Bakanlığımız da bu müracaatlarını değerlendirmiş ve onlara görüşme izni verilmiştir. Bu çerçevede, bugün itibariyle sabahtan İmralı Adası'na giriş yapmışlar, adada hükümlü ile görüşüp öğlen saati tekrar geri dönmüşlerdir. Hadise, bundan ibaret.'

Ülke adına yarar mütalaa edilmiştir

Ergin, ''Umutlu musunuz bu süreçten?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Elbette ki bu görüşme talebine izin verilirken bu süreçten ülke adına millet adına bir yarar mütalaa edilmiştir. Şayet arzu edilen istikamette süreç gelişir ise bu hadiseler de gelişerek devam edilebilecektir ama aksi takdirde bu sürecin, yapılan bu görüşmenin farklı noktalara çekilmesi, istismar edilmesi, yanlış amaçlar için kullanılması halinde ise bunun devamı gelmeyecektir, tabii olarak.''

Ergin, ''BDP'lilerden başka herhangi bir kişi ya da grubun görüşmesi mümkün olur mu?'' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Tabii aslolan burada, Türkiye'de uzun yıllardır devam eden ve bu ülkeyi de bu milleti de rahatsız eden terör illetinin ortadan kalkmasıdır. Bu amaca hizmet edecek olan her türlü yol, yöntem meşru dahilinde değerlendirilecektir.

Ergin, görüşmenin ne kadar sürdüğünün sorulması üzerine de ''Süresi çok önemli değil. Yani sabah, tabii yol bir hayli zaman alıyor. 1 saati aşkın bir görüşme oldu'' dedi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiHadiseİmralıTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir