Görüş Bildir
Haberler
Adalar'da Kültür İsyanı

Adalar'da Kültür İsyanı

adem kara
09.06.2014 - 11:40
İçeriğin Devamı Aşağıda

Adalar Belediyesi, Adalar’daki tek kültür ve sanat mekânı olan Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nin boşaltılmasını isteyince Adalalılar, merkezin önünde nöbete başladı.

Adalar Belediyesi, Adalar’daki tek kültür ve sanat mekânı olan Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nin boşaltılmasını istedi. Gerekçe olarak da binanın belediye hizmetlerinde kullanılacağı söylendi. Belediye ile karşılıklı olarak imzaladıkları protokolün hâlâ devam ettiğini belirten Adalar Vakfı temsilcileri, sanat merkezini kaybetmemek için günlerdir merkezden ayrılmayarak eylem yapıyor.

ADALILARIN TEK NEFES ALMA ALANI

Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi, Büyükada iskelesine 500 metre uzaklıkta, Çınar Caddesi üzerinde, ada merkezinin hafta sonları ve yaz aylarında dayanılmaz hâle gelen kalabalığının dışında, Adalılar ve ziyaretçiler için bir nefes alma alanı. Mekân, Adalar Belediyesi’ne Milli Emlak tarafından “kültür” alanı olarak tahsis edilmişti. Adalar Vakfı ve Adalar Belediyesi ortaklığıyla İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’na verilen “Adalar Müzesi” projesinde bu alan, Adalar Müzesi’nin “açık geçici sergiler” alanı olarak tanımlandı ve yapılan alt ve üst yapı çalışmalarıyla Temmuz 2010’da törenle hizmete açıldı.

Belediye ve vakıf arasında imzalanan protokolün süresi bitmemesine rağmen; 30 Mart seçimlerinde yönetime gelen yeni Belediye Başkanlığı, 16 Mayıs’ta Adalar Vakfı’na gönderdiği tebligatla, Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nin boşaltılmasını, zira mekânın “belediye hizmetlerinde kullanılmasının planlandığını” Belediye tarafından verilen süre 2 Haziran’da bitmesine rağmen Adalar Vakfı temsilcileri ve Adalılar sanat merkezinin kapatılmaması için direniyor.

BİLLUR ÖZGÜL | TARAF

Kaynak: http://www.taraf.com.tr/haber-adalard...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın