Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ada Ülkesi Barbados, İngiltere Kraliçesi'ne Bağlılığını Sonlandıracak

0PAYLAŞIM

Ada Ülkesi Barbados, İngiltere Kraliçesi'ne Bağlılığını Sonlandıracak

LONDRA Anadolu Ajansı - Barbados Genel Valisi Dame Sandra Mason, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'i devlet başkanı olarak tanımaya son verip gelecek sene cumhuriyet olmak istediklerini bildirdi.

İngiltere'nin daha önceki kolonilerinden oluşan İngiliz Uluslar Topluluğu azası Barbados, İngiltere'den bağımsızlığının 55. sene dönümünü kutlayacağı Kasım 2021'de "bütün dominantlık" için harekete geçti.

Barbados Başbakanı Mia Mottley'in yeni kanunuma yarıyılına ait hükümet programı Mecliste okundu. Metni, Kraliçe'nin temsilcisi olarak misyon yapan Genel Vali Dame Sandra Mason okudu.

Konuşmada İsme'nın koloni geçmişini tamamen geride vazgeçmesinin zamanı geldiğini belirten Mason, "Barbadoslular, Barbadoslu bir devlet başkanı istiyor. Bu, kim olduğumuza ve neyi muvaffak olabileceğimize dair salt güvenin ifadesidir." değerlendirmesinde bulundu.

İsme'nın bütün dominantlığa doğru bir sonraki manalı adımı atacağını dile getiren Mason, "Barbados, 55. bağımsızlık sene dönümümüzü kutladığımızda bir cumhuriyet haline gelecek." ifadesini kullandı.

Ülke, 1966'da İngiltere'den bağımsızlığını kazansa da Kraliçe Devlet Başkanı olmayı sürdürmüştü.

Daha evvel Trinidad ve Tobago, Dominika ve Guyana İngiliz monarşisiyle bağlarını keserken, Jamaika Başbakanı Andrew Holness da bütün hakimliğin hükümetinin önceliği olduğunu duyurmuştu.

İngiliz tahtının sahibi, İngiliz Uluslar Topluluğu azası ülkelerde devlet başkanı misyon ve yetkilerini, kendisi tarafından ceddilen Genel Valiler aracılığı ile sürdürüyor.

İngiliz Uluslar Topluluğu azası ülkelerde hükümet programı, Başbakanlar tarafından hazırlansa da Kraliçe'nin temsilcisi olarak Genel Valiler tarafından okunuyor. Bu gidişat, Devlet Başkanı olduğu için hükümetin "Kraliçe'nin hükümeti" olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor. İngiltere'de de Başbakan tarafından hazırlanan programı Kraliçe bizzat kendisi okuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir