Açlık Grevlerinde 55. Gün: 10 Bin Kişi Daha Açlık Grevine Başlayacak

 > -

Açlık Grevlerine 10 Bin Kişi Katılacak

Açlık Grevlerine 10 Bin Kişi Katılacak

Cezaevlerinde yüzlerce siyasi tutsağın açlık grevi 54. gününde devam ederken, PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına yapılan açıklamada bugünden itibaren 10 bin tutsağın greve katılacağı bildirildi.

Hükümetin vurdumduymazlığı devam ededursun, bugün yapılan bir açıklama açlık grevi yapanların sayısının korkutucu boyutlara katlanacağını gösterdi. ANF 'nin haberine göre PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına yapılan açıklamada 5 Kasım’dan itibaren 10 bin tutsağın greve katılacağı bildirildi.

Cezaevlerindeki tüm PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya, 12 Eylül’de başlayan süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin amacının “kimseye diz çöktürmek” olmadığını belirterek, “Kimseye şantaj yapmıyor, bizlere karşı uygulanan hiçbir şantajı da kabul etmiyoruz” dedi. Tutsaklar, taleplerinin “ana sütü kadar helal olan en temel insani, sosyal ve siyasal haklar” olduğunu kaydetti. Açıklamada açlık grevi eyleminin 5 Kasım’dan itibaren bir üst aşamaya çıkarılacağı, hasta, yaşlı ve çocuklar dışında tüm tutsakların greve katılacağı bildirildi.

Tutsakların açıklamasının satır başları şu şekilde:

"Duyarlı kamuoyuna; tüm demokratik ve insan hakları çevrelerine:

Amacımız kimseye diz çöktürmek değildir. Kimseye şantaj yapmıyor, bizlere karşı uygulanan hiçbir şantajı da kabul etmiyoruz.

Bizler; özgürlük tutsakları olarak, bu eylemimizle, ana sütü kadar helal olan en temel insani, sosyal ve siyasal haklarımızı kamuoyuna ve tüm dünyaya duyurmak istiyoruz.

Zulümle abad olunmaz, diyoruz; halkımıza uygulanan zulme son verilsin, diyoruz; zulümle abad olanın sonu berbat olur, diyoruz.

Erdoğan ve tayfaları bilmelidir ki, bu zulüm düzeni, bu bezirgan saltanatı, bu zalim rejim ve onu yürütenlerde abad olamayacak, sonları berbat olacaktır.

Cevap istiyoruz:

Tüm dünyaya sormak istiyoruz: Kim ana dilimizde eğitim ve savunma hakkımıza yok diyebilir, yok sayabilir? Kim bir halkın önderine uygulanan tecrit ve işkenceyi normal görebilir, görmezden gelebilir? Kim barışın ve halklarımızın bir arada yaşamasının tek anahtarı ve güvencesi olan önderliğimizle müzakerelere karşı çıkabilir? Kendine insanım diyen herkesten bu sorularımızın cevabını istiyoruz.!

Bizi halk olarak yok sayan, görmezden gelen, özgürlüğümüzü tanımayan bu sisteme artık yeter, êdi bese! diyoruz.

Kürt sorunun barış içinde ve demokratik yöntemlerle çözümü için, halklarımızın bir arada kardeşçe yaşaması için, özgürlüğümüz ve onurumuz için, bedenlerimizi ölüme yatırıyoruz.

Bilinmelidir ki, bu eylemimiz, aynı zamanda vicdanlara bir çağrı, zulüm altında inleyen bir halkın çığlığı ve halkımıza, halkımız şahsında tüm insanlığa yapılan hakarete bir dur demektir.

İleri sürdüğümüz taleplerin muhatabı AKP hükümetidir. Sonuç alıncaya kadar eylemimiz devam edecek ve her gün yeni katılımlar olacaktır.

Tüm halkımıza ve kamuoyuna ilan ediyoruz:

12 Eylülde başlattığımız süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemimiz bu gün 54. güne girmiş bulunmaktadır.

Eylemimize 10 bin kişiyle devam edeceğiz.

5 Kasım 2012 pazartesi gününden itibaren, Kürdistan ve Türkiye deki tüm cezaevlerinde; hasta, yaşlı ve çocuklar dışında kalan tüm tutsak arkadaşlarımız, süresiz dönüşümsüz açlık grevine dahil olacaklardır.

AKP hükümeti, başbakan Erdoğan ve tüm kesimleri uyarıyoruz:

Eylemimize ciddi yaklaşmayan, karalamak ve etkisini kırmak için her yola başvuran, gerçekleri ters-yüz ederek saptırmaya çalışan sorumlu tüm çevreleri ciddi olmaya davet ediyoruz.

Taleplerimizin karşılanmaması durumunda, yaşanacak olumsuzlukların sorumluluğu ve vebali AKP hükümeti ve başbakan Erdoğan da olacaktır.

Bizler, halklarımızın birlikte yaşama iradesini ve toplumsal barışımızı tehlikeye sokacak bir sonucun önüne hep birlikte geçelim diyoruz. Bilinmelidir ki, bununda yolu, taleplerimizi yok saymak, eylemimizi karalamak, tüm dünyanın gözleri önünde, televizyon ekranları ve Avrupa’larda yalan konuşmak değil, aksine taleplerimize olumlu karşılık vermekten geçiyor."

Haberin Tamamı İçin:

'Cezaevlerindeki 10 Bin PKK ve KCK'lı Bugün Açlık Grevine Başlayacak'

'Cezaevlerindeki 10 Bin PKK ve KCK'lı Bugün Açlık Grevine Başlayacak'

KCK ve PKK'lı tutuklu ve hükümlülerin avukatı Deniz Kaya, bugün cezaevlerindeki 10 bin kişinin daha açlık grevinde başlayacağını açıkladı

Açlık grevi eylemleri 55. gününe girerken, tutuklu ve hükümlüler adına açıklama yapan Deniz Kaya , hasta, çocuk ve yaşlıların dışında 10 bin PKK ve KCK’lının 5 Kasım'dan itibaren açlık grevine başlayacağını duyurdu.

Yazılı açıklama yapan Deniz Kaya, 12 Eylül'den beri süren eylemin bugünden itibaren çok daha geniş bir katılıma sahne olacağını bildirdi. Taraf gazetesinde yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “şov”, “şantaj”, “grev yok, aç olan kimse yok” sözlerine göndermeler içeren açıklamada şöyle dendi:

"Amacımız kimseye diz çöktürmek değildir. Kimseye şantaj yapmıyor, bizlere karşı uygulanan hiçbir şantajı da kabul etmiyoruz. Bizler; özgürlük tutsakları olarak, bu eylemimizle, ana sütü kadar helal olan en temel insani, sosyal ve siyasal haklarımızı kamuoyuna ve tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Zulümle abad olunmaz, diyoruz. Halkımıza uygulanan zulme son verilsin, diyoruz. Zulümle abad olanın sonu berbat olur diyoruz. Tüm dünyaya sormak istiyoruz: Kim anadilimizde eğitim ve savunma hakkımıza yok diyebilir, yok sayabilir? Kim bir halkın önderine uygulanan tecrit ve işkenceyi normal görebilir, görmezden gelebilir? Kim barışın ve halklarımızın bir arada yaşamasının tek anahtarı ve güvencesi olan önderliğimizle müzakerelere karşı çıkabilir? Kendine insanım diyen herkesten bu sorularımızın cevabını istiyoruz. İleri sürdüğümüz taleplerin muhatabı AKP hükümetidir. Sonuç alıncaya kadar eylemimiz devam edecek ve her gün yeni katılımlar olacaktır."

"12 Eylül'de başlattığımız süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemimiz bugün 54’üncü güne girmiş bulunmaktadır. 5 kasım tarihinden itibaren, eylemimize 10 bin kişiyle devam edeceğiz. Pazartesi gününden itibaren, Kürdistan ve Türkiye’deki tüm cezaevlerinde hasta, yaşlı ve çocuklar dışında kalan tüm tutsak arkadaşlarımız, süresizdönüşümsüz açlık grevine dahil olacaklardır. Taleplerimizin karşılanmaması durumunda, yaşanacak olumsuzlukların sorumluluğu ve vebali AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan’da olacaktır."

Adalet Bakanlığı Başdanışmanı Adnan Boynukara, 10 bin tutuklu ve hükümlünün daha açlık grevine başlayacağı yönündeki açıklamayı basından okuduklarını belirtti. Boynukara, “Başlayacaklar ifadesi yok, ama süreç içinde olabileceği yönünde bir tehdit ortaya koyuyor. Bize ulaşmış bir bilgi yok” dedi.

Cezaevlerinde süren açlık grevlerine bugün itibarıyla 10 bin kişinin katılacağı açıklanmasına ilişkin ilk değerlendirmeler İHD ve BDP’den geldi:

» M. Emin Aktar (Diyarbakır Barosu eski Başkanı) Adım atılmazsa vahim bir tabloya yaklaşılıyor. Bitirilmesi konusunda çok acil bir şekilde somut adım atılmalı. Eğer ölümler yaşanırsa bu sokağa da yansıyacak. Birileri ölürse, diğerleri de ölümü göze alacak ve bunun önüne geçilemeyecek. Bu tabloyu doğru okumak gerekiyor. 10 bin kişi inanılmaz bir rakam.

» Raci Bilici (İHD Diyarbakır Şube Başkanı) Eğer soruna çözüm bulunmazsa bu rakamla da kalınmayacaktır diye düşünüyorum, Dışarıya taşar ve mahkûm aileleri de açlık grevine başlarsa bu rakam çok daha büyür.

» İdris Baluken (BDP Grup Başkanvekili) Başından beri hükümetin tavrı duyarsız, Başbakan’ın tavrı ise hakarete varıyor. Dolayısıyla bu büyük rakamı ve gelinen bu noktanın zeminin hükümet ve Başbakan hazırladı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

On Bin Tutsak Grevde Milyonlar Sokakta | Özgür Gündem

On Bin Tutsak Grevde Milyonlar Sokakta | Özgür Gündem

Tüm Kürt tutsaklar bugün açlık grevine başlıyor. Tutsaklar adına dün açıklama yapan Deniz Kaya, ‘5 Kasım’dan itibaren, eylemimize 10 bin kişiyle devam edeceğiz.’ dedi. Halk ise Mersin, İstanbul, İzmir, Siverek, Gever, Adana başta olmak üzere her yerde eylemdeydi.

10 BİN TUTSAK BUGÜN BAŞLIYOR

‘Şantaj yapmıyoruz, bize şantaj yapılmasına da izin vermeyiz’ diyen Kaya, “Bugünden itibaren, hasta, yaşlı ve çocuklar dışında kalan tüm tutsak arkadaşlarımız, süresiz dönüşümsüz açlık grevine dahil olacaklardır” dedi. AKP’yi uyaran Kaya, “Eylemimize ciddi yaklaşmayan sorumlu tüm çevreleri ciddi olmaya davet ediyoruz” diye kaydetti.

10 bin tutsak bugün açlık grevine başlıyor: Barış, özgürlük ve kardeşlik için...

PKK’li ve PAJK’lı tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadil üzerindeki baskıların kaldırılması amacıyla 12 Eylül tarihinden itibaren başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine ilişkin cezaevlerinde bulunan tüm PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar adına yazılı açıklama yapan Deniz Kaya, bugünden itibaren cezaevlerindeki hasta, yaşlı ve çocukların dışındaki tüm tutsakların açlık grevine dahil olacağını belirtti. Kaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün itibariyle eylemimizi bir üst aşamaya çıkarıyoruz. 5 Kasım (bugün) tarihinden itibaren, eylemimize 10 bin kişiyle devam edeceğiz. Bugün Kürdistan ve Türkiye’deki tüm cezaevlerinde hasta, yaşlı ve çocuklar dışında kalan tüm tutsak arkadaşlarımız, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dahil olacaklardır.”

‘Barış için ölüme yatıyoruz’

Kaya açıklamasının devamında şu noktalara dikkat çekti: “Tüm dünyaya sormak istiyoruz: Kim anadilimizde eğitim ve savunma hakkımıza yok diyebilir, yok sayabilir? Kim bir halkın önderine uygulanan tecrit ve işkenceyi normal görebilir, görmezden gelebilir? Kim barışın ve halklarımızın bir arada yaşamasının tek anahtarı ve güvencesi olan önderliğimizle müzakerelere karşı çıkabilir? Kendine insanım diyen herkesten bu sorularımızın cevabını istiyoruz. Bizi halk olarak yok sayan, görmezden gelen, özgürlüğümüzü tanımayan bu sisteme artık yeter, ‘Êdî bes ê!’ diyoruz. Kürt sorununun barış içinde ve demokratik yöntemlerle çözümü için, halklarımızın bir arada kardeşçe yaşaması için, özgürlüğümüz ve onurumuz için, bedenlerimizi ölüme yatırıyoruz.”

‘Taleplerin muhatabı AKP’dir’

Açıklamada, AKP hükümeti, Başbakan Erdoğan ve tüm kesimleri uyaran Kaya, şunları kaydetti; “Eylemimize ciddi yaklaşmayan, karalamak ve etkisini kırmak için her yola başvuran, gerçekleri ters-yüz ederek saptırmaya çalışan sorumlu tüm çevreleri ciddi olmaya davet ediyoruz. Taleplerimizin karşılanmaması durumunda, yaşanacak olumsuzlukların sorumluluğu ve vebali AKP hükümeti ve başbakan Erdoğan’da olacaktır. Bizler, halklarımızın birlikte yaşama iradesini ve toplumsal barışımızı tehlikeye sokacak bir sonucun önüne hep birlikte geçelim diyoruz.”

‘Kimseye şantaj yapmıyoruz’

“Amacımız kimseye diz çöktürmek değildir. Kimseye şantaj yapmıyor, bizlere karşı uygulanan hiçbir şantajı da kabul etmiyoruz” diyen Kaya, “Bizler; özgürlük tutsakları olarak, bu eylemimizle, ana sütü kadar helal olan en temel insani, sosyal ve siyasal haklarımızı kamuoyuna ve tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Zulümle abad olunmaz, diyoruz” dedi.

‘Bize güç katın’

Kaya, “Halkımızdan ve dostlarımızdan isteğimiz, bu serhildanın birkaç günle sınırlı tutulmaması, özgürlüklerimizi kazanana kadar yürütülmesidir. Bu nedenle sonuç alıncaya kadar, her yeri serhildan alanına çevirmek boynumuzun borcudur” diyen Kaya, Türkiye halklarına şu çağrıyı yaptı: “Halkımızın serhildanı ile buluşan açlık grevi eylemimiz, ulusal birliğe ve iradeye dönüşerek, tarihi bir rol oynayacak ve tarihsel sonuçlar yaratacaktır. Buna inancımız tamdır ve herkesin de buna inanmasını istiyor, bekliyoruz. Kardeş Türk halkına, Türkiye’de yaşayan tüm halklara, duyarlı tüm çevrelere eylemimize güç katmaya ve ayağa kalkan halkımıza el vermeye, destek olmaya çağırıyoruz.”

Anneler Erdoğan’ı uyardı: Artık sabrımız kalmadı

Açlık grevinde olan tutsakların anneleri ve yakınları ile Barış Anneleri İnisiyatifi aktivisti anneler, günlerdir Ankara’da. Çeşitli temaslarda bulunan anneler, duyarlılık çağrısında bulundu. Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde bir haftadan fazla bir süredir açlık grevinde olan Erman Ergin’in annesi Döndü Ergin, “Çocuklarımız 30 yıldan bu yana dökülen kanın durması ve Öcalan ile müzakerelerin yeniden başlatılmasını istiyorlar. Anadilde eğitim, eşit özgür bir yaşam, çok makul istekler bunlar, ana olarak biz de destekliyoruz onları” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanDiyarbakırDiyetİstanbulİzmirMersinRecep Tayyip Erdoğangündem
Görüş Bildir