Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Açlık Grevinde 9. Gün: Kendilerini Madene Kapatan İşçilerden Saatlerdir Haber Alınamıyor...

Anasayfa > Gündem

Zonguldak’ta Kilimli ilçesindeki De-Ka ve Balçınlar Madencilik’te çalışan madencilerin, ödenmeyen maaşlarını ve işlerini geri almak için başlattıkları açlık grevi dokuzuncu gününde. 85 kişiyle başlayan eylemde fenalaşanlar hastaneye kaldırıldı, grev 28 işçiyle devam ediyor. İşçiler maden ağzında barikat amacıyla kontrollü bir göçük gerçekleştirdi. CHP'li Veli Ağbaba 'Polisin müdahale etmek için harekete geçtiğini gören madenciler ana galeriyi çökerterek içeride kendilerini mahsur bıraktı' açıklamasında bulundu. Madene giriş-çıkış yapılamazken, madencilerden saatlerdir haber alınamıyor...

Zonguldak'ta, dört aydır ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle iş bırakan maden işçilerinin 18 Mayıs Çarşamba günü başlattıkları  açlık grevi bugün 9. gününe girdi.

Madenciler ile dün saat 16:00 itibariyle irtibat kesildi

Madenciler ile dün saat 16:00 itibariyle irtibat kesildi

Fotoğraf: Bianet

Hürriyet'ten Serkan Ocak'a konuşan madencilerin temsilcisi Ömer Kaplan  yeraltındaki madencilerin madenin girişinde barikat amacıyla kontrollü bir göçük gerçekleştirdiklerini, 28 işçiden dün saat 16:00’dan itibaren haber alamadıklarını ve madencilerin kendilerini ölüme terk ettiğini söyledi.

CHP heyeti madene sokulmadı

bianet’ten Nilay Vardar'a konuşan  CHP İşçi Sendikaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Vali ve Emniyet yetkilileri tarafından ocağın olduğu sahaya girmelerinin engellenmek istendiğini daha sonra da alana girdiklerinde madene sokulmadıklarını belirtti.

“Vali ile görüştük. İçeri girmemiz lazım dedik. ‘Yargıya başvurun’ dedi. Dalga mı geçiyorsunuz dedik, işçiler içeride açlık grevindeyken mahkeme kararı mı bekleyeceğiz?’. Bizi madene sokmayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. İşçiler biz gelince madenin 10 metre yakınına gelerek iş güvencesi sağlanana kadar grevi sonlandırmayacaklarını belirtti.”

Ağbaba, Twitter hesabından 'Polisin müdahale etmek için harekete geçtiğini gören madenciler ana galeriyi çökerterek içeride kendilerini mahsur bıraktı. Lanet olsun. Vali ve Emniyet Müdürüne sesleniyoruz, eğer madenci kardeşlerimizin başına bir şey gelirse sorumlusu sizsiniz!' yazdı.

‘Artık dayanacak güçleri yok’

‘Artık dayanacak güçleri yok’

Fotoğraf: DHA

Hürriyet'te açıklamada bulunan işçi temsilcisi Kaplan 'işçilerin ailelerine bu durumu söylemedik. Ancak öğrenecekler. Ortalığı yıkarlar. Ne olacak bilemiyoruz. Artık dayanacakları güçleri de yok. Çünkü içerisi çok soğuk. Açlık var. Oksijen ve yeterince su veriliyor. Ancak şartlar zor. Ateşi yükselen, kusanlar oluyor... Bugüne kadar bir sonuç alınamadığı için bu yolu tercih ettiler' diye konuştu. 

bianet’e konuşan Deka madencilikte çalışanlardan Cemal Akın ise işçilerin bulundukları yerden 2 kilometre uzaklıkta ve yeryüzünün yaklaşık 500 metre altında olduklarını bu kadar uzun süre yer altında kaldıkları için ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Neler oldu?

Neler oldu?

Kilimli’de faaliyet yapan Deka Madencilik ile Balçın Madencilik’e 13 Nisan'da da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kayyum atandı. 

Mayıs ayı itibariyle dört aydır maaşlarını alamayan işçiler 18 Nisan'da önce kayyum heyetiyle daha sonra da kent yöneticileri ile görüşmeler yaparak haklarının ödenmesini istediler ancak bir sonuç alamadılar.

İki madende toplam 245 madenci çalışıyordu

İki madende toplam 245 madenci çalışıyordu

Fotoğraf: ‏@parantezikapat 

Deka’da 130, Balçın’da ise toplam 115 madenci eyleme başladı.

Açlık grevine başlayan işçilerin bir kısmı rahatsızlanarak ocaktan çıkarılmıştı

Açlık grevine başlayan işçilerin bir kısmı rahatsızlanarak ocaktan çıkarılmıştı

Yaklaşık 85 kişiyle başlayan açlık grevinde fenalaşanlar hastaneye kaldırıldı, şu anda 28 kişi yerin altında grevi sürdürüyor.

Aileler ve diğer madenciler günlerdir kapıda bekliyor

Aileler ve diğer madenciler günlerdir kapıda bekliyor

Fotoğraf: Birgün

Diğer madenciler de madenin başında arkadaşlarıyla birlikte eylemlerini 24 saat sürdürüyor. Madencilerin aileleri de madenin başında bekliyor.

Kaynaklar: Hürriyet, Bianet, ISİG Meclisi, Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
197
122
39
15
9
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
uydurukcan

memlekette iş hukuku ve işçi hakları var olsa bunlar olmazdı. yok kömür satılınca borç ödenecekmiş. hadi canım, maaş tutarlarından fazlası ile elde edeceğin ... Devamını Gör

carnation

Oy verin oy verin, hepinizi kurtaracak akp girdiğiniz dardan. Şimdi göstermiş olduğunuz direniş sandık başında da gösterilseydi keşke. Yine de inşallah hakkı... Devamını Gör

Çağla Diker

aramızda şu habere şelale surat ve kalpli gülen yüz emojisi ifadesi bırakan vicdansız merhametsiz orospu çocukları var...

Özge Ükünç

aynen tam da duygularıma tercüman oldun gerçekten.. :(