Acayip Bilgiler Kuşağında Bu Hafta: Sizi İlber Ortaylı'dan Hallice Yapacak 20 Beyin Yakıcı Gerçek

304PAYLAŞIM

Dünya'da bazı şeyler oluyor, neden oluyor belli değil! Hem de ne kadar garip olurlarsa olsunlar...

Gelin haftalık olarak garip bilgiler paylaştığımız "Acayip Bilgiler Kuşağı" içeriğimizde 14-20 Ocak haftası bizlere neler öğretecekmiş bakalım...

Kaynak: https://www.kickassfacts.com/fact-of-the...

1. 1977'de Pink Floyd grubu reklam kampanyası dahilinde bir elektrik santraline domuz balonu bağladı.

Serbest kalan domuz Heathrow Havaalanı'nın üzerinden uçtu ve bu durum çarpışmayı önlemek amacıyla bütün uçakların pistte kalmasına neden oldu.

2. Birinci Dünya Savaşı sırasında Britanya'nın elindeki dürbünler bitti. Bu yüzden satın almak için optik imalatçı olan Almanya'ya ulaştılar.

Dürbünlerin karşılığında Almanya da Britanya'dan en çok ihtiyaçları olan şeyi aldı: Kauçuk.

3. Güneş tutulması sadece Dünya'nın sıcaklığını değil, hava ve rüzgar modellerini de etkileyebilir.

4. 2009 yılında San Diego'da yargılanan bir adam mahkemeye bir çanta dolusu dışkı getirmiş ve önce avukatına sürüp ardından kalanını jüriye fırlatmıştır.

Daha sonra da hırsızlık ve dışkı ile yapılmış çifte saldırı suçundan 31 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

5. Amerikan Başkan'ının makam aracının bagajında Başkan'ın kan grubuyla dolu bir kan bankası bulunur.

6. Sıvı helyumun viskozitesi sıfırdır ve mikroskobik deliklerden geçebilir, yer çekimine karşı koyarak duvarlara tırmanabilir.

7. Trevi Çeşmesi'ne her yıl 1,000,000 euro atılır. Bu para ihtiyaç sahipleri için bir market desteklenmek üzere kullanılır.

8. Londra ve New York City'de aslında metro havalandırması ve bakım sistemlerini saklamak için aldatıcı olarak kullanılan "binalar" vardır.

9. Teksas'taki Dallas şehri Robert Groden isimli adama on yıllardır toplam 82 kez dava kaybetmiştir.

10. 1911 yılında Yeni Zelanda'daki Brightwater şehrinde 5 adet elektrikli sokak lambası vardı ve bu lambalara bir tavuk sürüsünün kontrol ettiği hidroelektrik jeneratör ile güç veriliyordu.

Gece olunca kümeslerine giren tavuklar ağırlıklarıyla bir elektrik devresinin kapanmasına neden olarak lambaların yanmasına neden oluyorlardı.

11. 1913 yılında Hitler, Freud, Tito, Stalin, ve Trotsky, Viyana'da 5 kilometre karelik bir alanda, oldukça yakın yaşıyorlardı.

12. 100 yaşında hayatını kaybeden efsanevi komedyen Bob Hope son sözlerini nereye gömülmek istediğini soran eşine söylemiştir: "Şaşırt beni."

13. 2007 yılında Prens William ve Prens Harry, Channel 4'dan annelerinin ölüm anlarını içeren belgeseli yayınlamamalarını rica etmiştir.

Belgeseli yine de yayınlayan kanal yayının ardından bir de yaptıkları doğru muydu değil miydi diye tartıştıkları ek bir program yapmıştır.

14. 2012 yılında Taylor Swift nerede ücretsiz konser vermesinin istendiğini sorduğu halka açık bir oylama gerçekleştirdi.

4Chan kullanıcıları ise "İşitme Engelli Çocuklar Okulu" seçeneğini oyladı ve bu seçenek kazandı.

15. Kanada'da hediye çeklerinin son kullanma tarihi yoktur.

16. Karpuz aslen Afrika'da ortaya çıkmıştır ve ekilmesinin asıl nedeni sulu içeriğidir. Ayrıca tadı da önceden oldukça acıydı.

17. 1994 yılının Ekim ayında Ucuz Roman, Forrest Gump, Esaretin Bedeli, Aslan Kral ve Jurassic Park aynı anda vizyondaydı.

18. Kaplanlar, jaguarlar ve leoparlar Calvin Klein marka "Obsession For Men" parfümünün kokusuna bayılıyorlar. Bu parfüm vahşi doğada koca kedileri kameraya çekmek için kullanılıyor.

19. "Send Me To Heaven" (Beni Cennete Gönder) isimli telefon oyununda telefonunuzu olabildiğince yukarı fırlatmanız gerekiyor.

Oyunun yaratıcısı bu oyunu olabildiğince fazla iPhone parçalama umuduyla hazırlamış fakat Apple oyunu App Store'dan kaldırmış.

20. Usain Bolt ülkesine para getirmesi amacıyla reklamlarının Jamaika'da çekilmesinde ısrarcı.

Bu haftaki önemli olaylar ile ilgili içeriğimize de göz atmayı unutmayın! 👇

Zübeyde Hanım'ın Vefatı, Varşova'nın Nazilerden Kurtuluşu, Hrant Dink Cinayeti... Tarihte 14-20 Ocak Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
Zübeyde Hanım'ın Vefatı, Varşova'nın Nazilerden Kurtuluşu, Hrant Dink Cinayeti... Tarihte 14-20 Ocak Haftası ve Yaşanan Önemli Olaylar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umit-beynel

1999'da ki güneş tutulması sırasında ürkütücü bir rüzgar çıkmıştı...

haci-dayi

Türk insanı doğal ortamında 10 İlber hoca gücündedir.ne hallicesi?her tartışmanın sonu cahiiilll ile biter.

sterilmikrop

İlber Ortaylı dan hallice mi ? Estağfurullah.

maca_as

#18 ev kedileri için deneyen var mı? eğer işe yarıyorsa alalım, yaramıyorsa boşuna 200 kağıt gömmeyelim parfüme.

Görüş Bildir