Bahçeli: 'Adalet Bakanı İmralı'ya Gidip Fotoğraf Çektirsin'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bugün herkes bu soruya yanıt arıyor

Bugün herkes bu soruya yanıt arıyor

Devlet Bahçeli'nin sorduğu 'Öcalan İmralı'da mı?' sorusu bugün herkesin konuştuğu gündem maddesi haline geldi.

Aydınlık Gazetesi'nin sürmanşetten duyurduğu "Yarını bekleyin" anonsu, sosyal medyanın en çok konuştuğu konular arasına girerken, gazeteciler ve milletvekilleri de konuyla ilgili Adalet Bakanlığı'ndan yanıt almaya çalışıyor.

Öcalanın 27 Temmuz 2011 yılından itibaren herhangi bir açıklama yapmamış olması da dikkat çekiyor.

Peki, Aydınlık’ın Öcalan bombası ne?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz günlerde bir grup gazeteci ile sohbet ederken, CHP’nin teröre çözüm arayışlarıyla ilgili İmralı’dan ses çıkmadığını dile getirmiş, "Abdullah Öcalan İmralı’da mı, yoksa değil mi? Bu kadar sessizlikten bu soru aklıma geliyor. Onu da Recep Tayyip Erdoğan’a soruyorum. Orada mı?" demişti..

Başbakan Erdoğan ise Bahçeli’ye, “İsterse İmralı’ya götürelim, görsün” yanıtını vermişti.

Aydınlık Gazetesi bugün dikkat çeken bir anons yayınladı.

Birinci sayfada “Abdullah Öcalan nerede, cumartesiyi bekleyin” manşetini yayınlayan Aydınlık’ın cumartesi günü bu soruya ne yanıt vereceği merakla bekleniyor.

CHP'Lİ VEKİL SORDU

Haberin Tamamı İçin:

Öcalan Hâlâ İmralı’da Mı?

Öcalan Hâlâ İmralı’da Mı?

Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan başka bir cezaevine nakledildiği, buradan da ev hapsine alınacağı ya da hastaneye yatırılacağı iddiaları ortaya atıldı. Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan “Aylardır görüşemiyoruz. Ölü mü sağ mı, İmralı’da mı bunu bile bilmiyoruz” diye konuştu

27 Temmuz 2011’den bu yana avukatlarıyla görüştürülmeyen, iddialara göre de ailesiyle kendisi görüşmek istemeyen Abdullah Öcalan’la ilgili tartışmalar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı soru ile başladı. Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Abdullah Öcalan İmralı’da mı, yoksa değil mi? Bu kadar sessizlikten bu soru aklıma geliyor. Onu da Recep Tayyip Erdoğan’a soruyorum. Orada mı?” diye sordu. Bu sorunun hemen ardından Öcalan’ın ev hapsine alınıp alınamayacağına yönelik hükümet içinden farklı açıklamalar gelmesi soru işaretlerine yol açtı.

Farklı cezaevi iddiası

Tartışmalar sürerken, Aydınlık gazetesi, hafta ortasından itibaren, “Öcalan nerede, cumartesini bekleyin” şeklinde haber anonsları yapmaya başladı. Kulislerde, Aydınlık’ın bugün yayımlayacağı haberinde Öcalan’ın İmralı’da olmadığı, farklı bir cezaevine nakledildiği, bu cezaevinden de gelişen süreçte ev hapsine alınacağı yönünde iddiaları ortaya atacağı konuşuldu. Adalet Bakanlığı yetkilileri ise Aydınlık’ın haberinde ne tür iddiaların olacağını beklemeye başladı.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da verdiği önergede Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e şu soruları yöneltti:

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan halen İmralı’da cezaevinde midir? 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana Abdullah Öcalan, hangi tarihlerde, hangi Türk devlet ve hükümet yetkilileriyle doğrudan ya da dolaylı görüşmeler gerçekleştirmiştir? Kardeşi Mehmet Öcalan’ın, 2012 Ocak ayında kendisini İmralı’da ziyarete gitmesine rağmen Abdullah Öcalan’ın ‘Burası çok hassas, görüşe çıkmamız uygun değil’ mesajı gönderdiği ve kardeşi ile görüşmediği basına yansımıştır.

Kardeşiyle görüşmemesinin nedeni, söz konusu tarihte Abdullah Öcalan’ın, İmralı’da bulunmaması mıdır? 2009 Aralık ayında, Abdullah Öcalan’ın, İmralı’da kaldığı odanın küçültülmesinden şikayet etmesi üzerine Türkiye’nin pek çok yerinde terör örgütü PKK yandaşları tarafından çıkarılan olaylar göz önünde bulundurulduğunda; Abdullah Öcalan’ın yaklaşık bir yıldır görüşe çıkarılmamasına rağmen PKK terör örgütü yandaşlarının sessiz kalmaları, Abdullah Öcalan’ın, terör örgütünün bilgisi daâhilinde cezaevi dışında tutulmakta olduğu yönündeki şüpheleri güçlendirmektedir. Kamuoyuna bu konudaki gerçekleri açıklar mısınız? Bu konudaki şüpheleri gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?”

Yoksa hastanede mi?

Adalet Bakanlığı bürokratları ise, “Öcalan hala İmralı’da. Farklı bir karar alınmadığı sürece de burada kalacak. Avukatlarıyla görüştürülmemesi uygulamasına da devam ediliyor. İddiaların kaynağı nedir, bilmiyoruz” yorumunu yaptı. Kulislerde, Öcalan’ın ev hapsine alınmak istendiği, bu konuda yasal düzenleme yapılana kadar İmralı’dan daha iyi koşullarda farklı bir yerde tutulduğu, rahatsızlıklarından dolayı askeri bir hastanede tedavi edildiği gibi iddialar konuşuluyor.

‘Ölü mü sağ mı bilmiyoruz’

Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, tartışmaları izlediğini ancak ağabeyinin durumu hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını belirtirterek, “Her şey karanlık. Ne durumda, cezaevideki şartları ne, hiçbir bilgimiz yok. En son gittiğimde basınla paylaşmıştım, cezaevi müdürü elinde 3 satır notla geldi. Orada, ‘bu koşullardan dolayı görüşmeyeceğim’ yazıyordu ama işte elinde 3 satır not. Sonrasında ne müdür, ne bakanlık, kimse bir şey demedi. Biz oraya çağrılmadan gidemiyoruz. Daha önce haftada bir, onbeşte günde bir gidiyorduk. Avukatlar hala haftada 2 kez talepte bulunuyor. Ancak ne yanıt var, ne bilgi veriyorlar. Ölü mü sağ mı, nerededir, hala İmralı’da mıdır bilmiyoruz. Bu insani bir sorun ancak kimse böyle yaklaşmıyor” dedi.

Avukat görüşü de yok

Yakalandığı günden bu yana kosterin bozuk, havanın kötü olmadığı durumlar dışında haftada bir kez İmralı’ya gidebilen Öcalan’ın avukatları 27 Temmuz 2011’den bu yana müvekkilleriyle görüşemiyor. Adada bulunan diğer mahkumların da aileleri ve avukatlarıyla görüştürülmediği ortaya çıktı. Avukat Meral Hanbayat, “Kasım beri talepte bulunmayı da bıraktık. Zaten Ocak 2011’den bu yana gidemiyorduk. Artık görüşme talebimiz de olmuyor çünkü sürekli ret yanıtı alıyoruz” dedi. BDP’li Murat Bozlak da Bakan Ergin’in, Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeyeceğini açık bir dille söylediğini kaydererek, “Bizim İmralı’da olmadığına yönelik bilgimiz yok. Bir duyum da yok. Sağlıklı bir açıklama yapılması gerekiyor” diye konuştu.

‘Devlet sorumlu’

Haberin Tamamı İçin:

'Öcalan Nerede' Polemiği

'Öcalan Nerede' Polemiği

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Öcalan Bursa'daki MIT Misafirhanesi'nde mi?

Öcalan Bursa'daki MIT Misafirhanesi'nde mi?

Günlerdir ’Abdullah Öcalan nerede?’ diye soran Aydınlık, merakla beklenen yanıtı bugün verdi. Aydınlık, Öcalan’ın sık sık MİT Bursa Bölge Başkanlığı Merkez Misafirhanesi’nde kaldığını iddia etti.

BURSA’DA MİSAFİR
Günlerdir sürmanşetinden ’Abdullah Öcalan nerede?’ diye anons eden Aydınlık, Cumartesi’yi işaret etmişti. Gazete bugün okurların karşısına sürmanşetten "Bursa’da MİT’in misafiri" başlığıyla çıktı.

Habere göre MİT’e ait siyah bir helikopterle İmralı’dan çıkarılan Abdullah Öcalan, sık sık MİT Bursa Bölge Başkanlığı Merkez Misafirhanesi’ne götürülüyor.

BAZEN YATLA BAZEN HELİKOPTERLE

Haberde "MİT’e ait siyah bir helikopterle bazen de bir yatla İmralı’dan alınan Öcalan, Mudanya üzerinde misafirhaneye ulaştırılıyor. Özellike son aylarda zamanın büyük bölümünü burada geçiriyor." ifadelerine yer verildi.

Ömür boyu hapse mahkum edilen Öcalan’dan 10 aydır haber alınamayınca Öcalan nerede sorusu gündeme gelmişti. Hatta MHP lideri Devlet Bahçeli, "Öcalan İmralı’da değil mi?" diye sormuştu. Başbakan Erdoğan da Bahçeli’ye "Yaşadığını bizzat görürsen ne yapacaksın? O zaman Beyefendiyi İmralı’ya götürmek lazım" diye cevap vermişti.

Öcalan'la İlgili İddialara Savcılık Son Noktayı Koydu

Öcalan'la İlgili İddialara Savcılık Son Noktayı Koydu

Bursa Cumhuriyet Savcılığı, 'Öcalan İmralı'da değil' iddialarına son noktayı koydu.

Yazılı açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, internet sitesinden açıklama yaptı.

Başsavcılık, kamuoyunu günlerdir meşgul eden teröristbaşıyla ilgili iddiaları net bir şekilde yalanlandı.

Açıklamada; "Hükümlü Abdullah Öcalan İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan hiçbir şekilde çıkarılmamış olup, halen İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda cezasını infaz etmektedir. Haberlerde yer alan iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır." ifadeleri yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bahçeli: 'Adalet Bakanı İmralı'ya Gidip Fotoğraf Çektirsin'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBursaCumhuriyet Halk PartisiİmralıMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTerörgündem
Görüş Bildir