Abdülkadir Konukoğlu: “Savaş Uçağı Kaldıracağına Devlet Yatırım Yapsın!”

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Abdülkadir Konukoğlu: “Savaş Uçağı Kaldıracağına Devlet Yatırım Yapsın!”

Abdülkadir Konukoğlu: “Savaş Uçağı Kaldıracağına Devlet Yatırım Yapsın!”

Konukoğlu: Dünya kadar uçak kalkıyor, bomba atılıyor. Bu paranın yarısıyla tesis yapılsa sorun çözülür. Varsın bu tesisler zarar etsin

Terör ve güvenlik sorununu yakın çevresinde hisseden isimlerden Sanko’nun patronu Abdülkadir Konukoğlu, çözümün ekonomiden geçtiğinin altını çiziyor. Konukoğlu, “Dünya kadar uçak kalkıyor, bomba atılıyor. Bu paranın yarısıyla tesis yapılsa sorun çözülür. Varsın bu tesisler

zarar etsin” diye konuşuyor

Abdülkadir Konukoğlu, ‘Anadolu sermayesi’ deyince akla gelen ilk isimlerden. Çünkü ne yatırımlarını ne evini İstanbul’a taşımamış bir işadamı. Sanko Holding’in üssü Gaziantep yatırım çekme konusunda sıkıntı yaşamasa da terör ve güvenlik sorunlarını yakın çevresinde hisseden bir şehir. Holding’in Başkanı Konukoğlu, terörün çözümünün ekonomiden geçtiğini vurgulayarak, “Önce devlet yatırım yapmalı” diyor. İşte Konukoğlu ile sohbetten öne çıkanlar:

Peş peşe teşvikler geliyor, ama Doğu’ya yatırımda istenen ilgi yok. Teşvik mi yeterli değil, özel sektör neden Doğu’ya gitmiyor?

Siz olsanız gider misiniz? Para risk sevmez. Devlet yatırım yapacak, o zaman özel sektör de gider. Devlet belirli şehirlere belirli tesisler kuracak, bir müddet çalıştıracak, zarar da etse etsin, dünya kadar uçak kalkış yapıyor, dünya kadar bomba atılıyor, bunlar para değil mi? Büyük para. Bunun yarısını tesislere harcasak işsizlik kalmaz sorun çözülür. Devlet orada işsizliği önleyecek, ondan sonra da bu fabrikaları satacak. Teşvik sistemi iyi niyetli, ama sorunu çözmez. Atatürk zamanında yapmış, evvela kendisi kurmuş tesisleri, orada bir sanayicilik ruhu oluşmaya başlamış, sonra özel sektör oluşmuş. Sonra da satıldı gitti fabrikalar. Güneydoğu’da da böyle yapılması lazım.

Ekonomi her şeyi çözer mi, kimlik talebi ne olacak?

İsyanın nedeni yoksulluk. Sizin işiniz olmasa gösteri var gidelim diye para verseler gidersin... Cebinde para yok, mecbur gidiyorsun. Güneydoğu’da da iş bulunursa dağa çıkılmaz. Sorunun yüzde 90-95’i ekonomik. Tabii devlet şöyle bir hata yapmış geçmişte, Doğu’yu sürgün yeri gibi kullanmış. Sürülen insanlar o öfkeyle hıncını halktan almış. Bağ kopmuş, gerginlik büyümüş. Ama geçmiş yılların hıncını mı çıkaracağız sonsuza kadar?

Siz bu nedenle hiç yatırımdan vazgeçtiniz mi?

Benim de herkes gibi endişelerim oluyor. Sanko ile işbirliği için gelmek isteyen oluyor, ‘Ortak olur musun’ diye bize de teklif ediyorlar, ama bakıyor ki 6 ayda 1 dükkan kapatma, gerginlik riski

var, vazgeçiyor.

‘Bizim ailemizde evlilik sözleşmeleri yapılıyor’

Kalabalık bir ailesiniz, evliliklerin işle karışmaması için kurallarınız var mı?

Evlilik sözleşmeleri yapılıyor bizim ailede. Doğrusu bu bence. Kız zengin, oğlan orta esnaf farz edelim. Kanunda şöyle: Varlığınızı eskiden elde ettiyseniz ayrılınca kimse diğerinden bir şey alamıyor. Evlilik tarihinden sonra mal kazandıysanız, o zaman bölünüyor. Sözleşme yaptığınız zaman herkesin kazancı kendine, ortak hesap yok. Farz edin evlendiniz, onun geliri 10 lira senin gelirin 100 TL, biriktirip bir apartman aldınız, ayrılırsanız yarı yarıya bölüşüyorsunuz. Sözleşme bunu önlüyor.

‘TEKSTİLE 180 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ’

2013 yatırım planlarınız nedir?

Bu yıl en çok yatırımız tekstile olacak. Çoğunlukla Antep, Adıyaman ve Bursa’daki tesislerimize yenileme yatırımı. Toplam tutarı 180 milyon doları bulacak. Ayrıca enerji yatırımlarımız .aşladı, onlar devam edecek. Başak Traktör’ü aldık, orayı büyüteceğiz. Sanko olarak hedefimiz bu yıl yüzde 8 büyüme yakalamak. Antep’in de yine en az bu kadar büyüyeceğini düşünüyoruz.

Zengin kadınlar çalışmasın

Yeni yönetime aileden kadınlar da girecek mi?

Ben zengin hanımların çalışmasına karşıyım. Benim gelinim avukat, dedi ki ‘Ben okudum çalışmak istiyorum’. Ben de dedim ki ‘Kızım sen kaç maaş alıyorsun? Sen gel ben seni işe alayım öğretmen olarak torunlarıma’. Hem çocuklara bakması daha iyi, hem de o işe gerçekten ihtiyacı olan fakir birinin de masasını işgal etmemiş oluyor. Zengin olan ailelerde kadın çocuklara bakıp fakirin de işini elinden almasın.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaEvlilikİstanbulÖğretmenSavaşTerörkadınlar
Görüş Bildir