ABD Vietnam Savaşı'ndaki 'Pisliğini' Temizliyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

ABD Vietnam Savaşı'ndaki 'Pisliğini' Temizliyor

ABD Vietnam Savaşı'ndaki 'Pisliğini' Temizliyor

ABD, Vietnam Savaşı sırasında kullandığı ve binlerce kişinin ölümüne, binlerce bebeğin de kusurlu doğmasına neden olan Agent Orange isimli kimyasal maddeden geriye kalanların temizliğine başladı.

Kansere, kusurlu doğumlara ve diğer özürlere neden olan dioksin maddesi Vietnam’ın merkezinde bulunan Danang şehrindeki ABD üssünden taşınacak.

Bu girişim Vietnam Savaşı’nın bitiminin üzerinden 40 yıla yakın zaman geçmiş olmasına rağmen atılmakta geç kalınmış bir adım olarak değerlendiriliyor. ABD-Vietnam ilişkilerinin normalleşmesi için böyle bir harekete ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

ABD’nin Vietnam Büyükelçisi David Shear, üssü çeviren paslı dikenli tellerin yakınlarında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bu toprağı yerinden oynatarak aynı zamanda geçmişimizin mirasını gömmek için de ilk adımları atıyoruz. Önümüzdeki dönemde daha da başarılı olmayı ümit ediyorum” dedi.

Shear, Agent Orange’ın yoğun kullanıldığı bir başka bölge olan Bien Hoa’daki hava üssünde de neler yapılacağının değerlendirilmesi için planlama yapıldığını söyledi.

Vietnam’da gerçekleştirilecek 43 milyon dolarlık projenin, 19 hektarlık alanda dört yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

ABD İLK KEZ KENDİSİ MÜDAHALE EDİYOR

Washington geçmişte söz konusu kimyasal maddenin Vietnamlılarda neden olduğu sağlık sorunlarının kanıtlanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyordu. 2007’den bu yana Vietnamlılara çevre düzenlemesi ve sosyal hizmetler için 60 milyon dolar civarında para veren ABD, dioksini temizlemek için ilk kez kendisi de bir şey yapmış oluyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir