ABD ve Japonya'dan Doğu Çin Denizi'nde Ortak Tatbikat

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

ABD Ve Japonya'dan Doğu Çin Denizi'nde Ortak Tatbikat

ABD Ve Japonya'dan Doğu Çin Denizi'nde Ortak Tatbikat

Japonya ve Çin arasında Doğu Çin Denizi'ndeki adalarla ilgili egemenlik çekişmesi sürerken, Japonya ve ABD ortak askeri tatbikata başladı.

"Keskin Kılıç" tatbikatında en az 47 bin askeri personel yer alıyor.

ABD'den yapılan açıklamada, ortak tatbikatın amacı, "Japonya'yı etkili şekilde savunabilmek ve Asya-Pasifik bölgesindeki bir krize etkili karşılık verebilmek için müşterek faaliyet kabiliyetini artırmak" diye tarif edildi.

Tokyo'daki BBC muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, ilk başta tatbikat senaryosunda "insansız bir adanın işgalinin" de olduğunu ancak Çin'i kışkırtmamak için bu plandan vazgeçildiğini belirtiyor.

Çin'in resmi yayın organı Halkın Günlüğü'nde yer alan bir yorumda, "Japonya'yı savunma kararlılığından söz eden ABD'nin tarafsız olamayacağı" vurgulanarak, "taraflar arasındaki stratejik güvensizliğin yoğunlaşacağı" uyarısında bulunuldu.

Japonca adı Senkaku, Çin dilinde de Diaoyu olan tartışmalı adalar, tatbikatın yapıldığı bölgenin hemen güneyinde bulunuyor.

Adalardan üçünün Eylül ayında Japon sahibi tarafından Tokyo hükümetine satılması, Çin'in sert tepkisine neden olmuştu. O günlerden bu yana, Çin gemileri, Japonya'nın kontrolü altındaki adaların açıklarında seyrediyor.

Japon haber ajansı Kyodo'nun bildirdiğine göre, Tokyo ve Pekin hükümet yetkilileri arasında sorunun çözümü için üçüncü tur görüşmeler dün ve bugün yapıldı.

Görüşmelerin "bakan yardımcısı" düzeyinde sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, "sorunu müzakereyle çözmek istediklerini, fakat egemenlik konusunda, geriye doğru, yarım adım bile atmayacaklarını" söyledi.

AFP'nin bildirdiğine göre, Çinli sözcü, "Japonya'nın hatasını kabul ederek sorunun çözümü için somut adım atması gerektiğini" tekrarladı.

Uzun yıllardır anlaşmazlık konusu olan adalar, zengin yeraltı kaynakları nedeniyle de önem kazandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinJaponya
Görüş Bildir