ABD Suriyeli Muhaliflere Yardım ‘Ambargosunu’ Kaldırdı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD Suriyeli Muhaliflere Yardım ‘Ambargosunu’ Kaldırdı

ABD Suriyeli Muhaliflere Yardım ‘Ambargosunu’ Kaldırdı

Suriye'de Esad rejimine karşı savaşan muhaliflerin silah talebine ilk destek İngiltere ve Fransa'dan geldi. İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande AB'nin amrago kararının kaldırılması gerektiğini savunmuşlar, ambargo kalkamsa bile muhaliflere silah ve mühimmat desteği yapacaklarını açıklamışlardı. Bu yönde önemli bir adım da dün ABD'den geldi. ABD makamları, Amerikan vatandaşları ve şirketlerine, Suriye'ye para aktarma ve hizmet sunma izni verdi. ABD Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonuna mal ve hizmet ihracatının serbest bırakıldığını belirtti. ABD Maliye Bakanlığı, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonunu "Suriye halkının tek meşru temsilcisi" olarak nitelendirdi. ABD Suriye muhalefetini, Ekim ayında tanımıştı. ABD'nin Suriyeli muhaliflere askeri yardımda da bulunduğu ve bu yardımlar toplamda 500 milyon dolar ulaştığı da ifade ediliyor.

Beyaz Saray'da Nusra kavgası

Öte yandan Suriye'de Esad rejimine karşı savaşan en güçlü örgütlerden biri olan Cebhet-ul Nusra'nın ABD'de terörist örgütle listesine alınmasına Obama'nın konuşmalarını yazan Beyaz Saray'ın dahi çocuğu Ben Rhodes'un itiraz ettiği ortaya çıktı. New York Times'ın haberine göre Obama Esad yönetimine en ağır darbeleri vuran Nusra Cephesi'nin terörist olarak görülmesini savunurken, Rhodes ise Nusra'nın terör listesine konulması nedeniyle Suriyelileri ABD'den uzaklaştır dığını savunmuş. Gazeteye göre kararın Nusra Cephesi'nin etkinliğini azalttığını savunanm Rhodes'in bu nedeniyle istihbaratçı danışmanlarla karşı karşıya geldi.

Suriye'deki 'El Kaide'yi İHA'larla vuracak

ABD'nin muhtemel 'drone' (İnsansız Hava Aracı) saldırıları için Suriye'de El-Kaide ile bağlantılı örgütler hakkında istihbarat topladığı iddia edildi. Los Angeles Times'ın haberine göre, ABD Başkanı Obama, drone saldırılarına henüz izni vermedi, fakat konu gündemde. Habere göre, Pakistan ve Yemen'deki bazı dronelar, istihbarat toplamak için Suriye'ye çevrildi. ABD yönetimi, Irak'taki El-Kaide'ye bağlı oluşumların bir kısmının Suriye'ye geçtiğini düşünüyor. Toplanacak istihbaratın hem öldürücü hem de öldürücü olmayan saldırılar için opsiyonlu olacağı belirtiliyor. İddialara göre bu istihbarat, El kaide bağlantılı örgütlerle savaşmaları için 'ılımlı' muhalefete de verilebilecek.

Suriye kan gölü: 1 haftada 816 ölü

Suriye'de Beşşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin bir hafta boyunca çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda 816 kişinin öldüğü bildirildi. Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) Esed güçlerinin bir haftadan bu yana muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda, 816 sivilin yaşamını yitirdiğini, hayatını kaybedenler arasında 86 çocuk, 74 kadın ve 8 aktivistin yer aldığını belirtti.

Star

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBeşer EsadFransaİngiltereIrakStar tvSuriyeTerör
Görüş Bildir