ABD Sözcüsü Nuland: 'Irak Onaylamadan Desteklemeyiz'

 > -

ABD Sözcüsü Nuland: 'Irak Onaylamadan Desteklemeyiz'

ABD Sözcüsü Nuland: 'Irak Onaylamadan Desteklemeyiz'

ABD Sözcüsü Nuland, Namık Tan'ın "Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle enerji projeleri" konusunda ABD hükümetinin politikasını eleştiren açıklamalarını değerlendirdi.

WASHINGTON

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland'a günlük basın brifinginde bir gazeteci, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın, bir mülakatında, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimle enerji projeleri konusunda ABD hükümetinin politikasını eleştiren açıklamalarını sordu.

Sözcü Nuland, soruya yanıtında şunları kaydetti:

''Hem Amerikan şirketlerine hem de Türk Hükümetiyle görüşmelerimizde aynı şeyi söylüyoruz: Irak'dan petrol ihracatı konusundaki pozisyonumuz süreklilik gösteriyor ve değişmedi. Irak'ın hidrokarbon kaynaklarının idaresi üzerindeki ihtilaflara anayasal çözüm bulunmasını destekliyoruz ve Irak federal yetkililerinin uygun onayı olmadan Irak'ın herhangi bir kesiminden petrol ihracatını desteklemiyoruz. Şirketlerimize her defasında söylediğimiz bu. Onlara, federal onay olmadan Irak'ın herhangi bir bölgesiyle petrol araması ya da üretimi için kontratlar imzalamanın bu şirketleri potansiyel anlamda yasal riske maruz bıraktığını söylüyoruz.''

Nuland, bir soru üzerine, bunun öncelikle Amerikan şirketlerine verdikleri bir mesaj olduğunu vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIrak
Görüş Bildir