Görüş Bildir

ABD: Sınırı Kim Kontrol Ediyorsa IŞİD'le Mücadele Etmeli

Anasayfa > Gündem

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, 'IŞİD'e karşı Türkiye ile ortak endişeyi paylaşıyoruz. Sınırı kim kontrol ediyorsa IŞİD'le mücadele etmeli. ABD ve Türkiye'nin beklentilerini PYD'ye iletmekte netiz' dedi.

ABD'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle büyükelçilikte verilen 4 Temmuz resepsiyonunda açıklamalarda bulunan ABD Büyükelçisi John Bass, bölgedeki IŞİD tehdidi hakkında konuştu.

Sınır bölgesini kontrol edenin, terör örgütü IŞİD'in bölgeyi kontrol altına almasını engellemesi gerektiğini söyleyen Bass, şunları ifade etti:

'Türkiye ve ABD'nin, Suriye'nin kuzey batısındaki IŞİD'e karşı ortak endişeleri var. Tıpkı Suriye'nin merkezinde ve diğer bölgelerdeki IŞİD varlığından endişe duyduğumuz gibi. Her iki ülkeye yönelik bu tehdit konusunda birlikte çalışmaya devam ediyoruz, diğer birçok ülke ile olduğu gibi. Ortak çabalarımız ve koalisyonun diğer üyeleri ile çabalarımız kapsamında hepimize Yönelik IŞİD tehdidi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bizim açımızdan çok önemli olan birşey var o da, Suriye'de sınır bölgesini kim kontrol ediyorsa, birincisi IŞİD'le mücadele etmeli ve IŞİD'in o bölgeyi kontrol etmesini engellemeli.'

'PYD'ye iletmekte çok netiz'

ABD ve Türkiye'nin taleplerini PYD'ye iletme noktasında 'net olduklarını' söyleyen Bass, 'IŞİD'in sınırdaki varlığı Türk Hükümeti'nin yoğun çabalarına rağmen IŞİD'in kayıplarının önemli bir bölümünü Türkiye'den kaçakçılıkla kapatmasını sağlıyor. İkincisi demokratik ve toprak bütünlüğü korunmuş bir Suriye ilkesine bağlı olmak. Üçüncüsü de o bölgenin vatandaşlarının kendi işlerini yürütmesine izin vermek ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş kişilerin kendilerini güvende hissettikleri zaman evlerine dönmelerine izin verilmesi. ABD yönetimi ve Türkiye'nin bu ilkelere çok tutarlı bir bakışı var. Bu konudaki beklentilerimizi PYD'ye iletmekte çok netiz. Son zamanlarda PYD'nin IŞİD'i çıkardığı bölgede bunlara bağlı kalması noktasında bu beklentileri iletmekte çok netiz' diye konuştu.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Aytek Muhtemel

o zaman IŞİD'le IŞİD'ın mücadele etmesi lazım, sınırı onlar kontrol ediyo zaten

iron-fist

Ebesinin eli kadar aralarında mesafe bulunan ülkelere gidiyorsunuz ama? Sınır değil bir şey değil? "o bölgenin vatandaşlarının kendi işlerini yürütmesine... Devamını Gör

nebusimdi

Yuvarlak yuvarlak, tam kıvırtkan, her tarafa çekilebilir, biz ....tık, siz tüy dikin türünden açıklamalar. Yersen.