ABD Senatosu Savunma Yasasını Onayladı: Türkiye'nin F-35 Savaş Uçakları Almasına Şerh Düşülüyor

 > -

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump'ın orduya daha fazla mali kaynak aktarılması çağrısına uyarak, 716 milyar dolar tutarında askeri harcama öngören savunma yasasını dün onayladı. Yasada Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarının satışına şerh düşülüyor.

Şerhin yasanın nihai halinde yer alıp almayacağı bilinmiyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi için ABD'nin yasama organlarından Kongre'nin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisi'nden geçen benzer bir yasa ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. 

Nihai halini alacak yasa daha sonra Kongre tarafından onaylanırsa Trump'ın imzasıyla yürürlüğe girecek.

Senato'dan geçen yasaya göre F-35 savaş uçakları ancak Türkiye'nin NATO ittifakına tehdit oluşturmadığının Trump tarafından tescil edilmesi halinde teslim edilebilecek.

Geçtiğimiz nisan ayı sonunda tasarıyı sunan üç senatör, Amerikalı rahip Andrew Brunson'u gerekçe göstermişlerdi.

ABD'li Senatörlerden F-35'lerin Türkiye'ye Sevkiyatını Engellemek İçin Tasarı - onedio.com
ABD'li Senatörlerden F-35'lerin Türkiye'ye Sevkiyatını Engellemek İçin Tasarı - onedio.com

Yasayı kaleme alan senatörler F-35'ler hakkındaki bu maddeyi, Amerikalı rahip Andrew Brunson'un 2016'da Türkiye'de tutuklanması ve Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle eklediklerini daha önce belirtmişlerdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise yasanın bu haliyle yürürlüğe girmesi halinde Türkiye'nin karşılık vereceğini geçen ay ifade etmişti.

Başbakan Yıldırım, "Türkiye alternatifsiz değildir. Kendi tedbirimizi alıyoruz. Esef verici, stratejik, müttefiklik ruhuna aykırı" dedi.

Bir gazetecinin ABD Senatosu'nun F-35 kararına ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Türkiye alternatifsiz değildir. Kendi tedbirimizi alıyoruz. Savunma sanayinde milli ve yerliliğe hız verdik. Ambargo, savunmada zafiyete neden olmaz. Esef verici, stratejik, müttefiklik ruhuna aykırı" ifadesini kullandı.

F-35'lerin Türkiye'ye satışını askıya alan tasarı sosyal medyanın da gündeminde...

Reuters ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir