Obama ve Romney Münazarası 20 Yılın Rekorunu Kırdı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'de Büyük Kapışma Yarın

ABD'de Büyük Kapışma Yarın

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Obama ve Romney İlk Kez Canlı Yayında Tartışacak

Obama ve Romney İlk Kez Canlı Yayında Tartışacak

Başkanlık seçimlerinde kritik sürece girilirken Amerikan Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney, ilk kez yüz yüze gelip kozlarını paylaşacak.

Colorado’daki Denver Üniversitesi’nde yapılacak 90 dakikalık açık oturum için hazırlıklar da hummalı bir şekilde devam ediyor.

Türkiye saati ile gece 2’de başlayacak ve Amerikan televizyonlarından canlı yayımlanacak açık oturumda ağırlıklı olarak iç politikanın konuşulması bekleniyor.

Uzmanlara göre tartışma çok heyecanlı olmayacak:

“Tartışmacılar Amerikan tarihinde gördüğümüz en iyi başkan adayları değil. Şu anki başkan oldukça sakin. Fazlaca gerçekçi. Ortaya sürekli istatistikler koyuyor. Aynı zamanda bir meselede karşı karşıya gelseniz kızabiliyor. Eleştirilmeyi pek sevmiyor. Belirli bir konuda üzerine gidilse sinirlenebiliyor. Bu onun uzak durması gereken davranışlarından biri.”

Kararsız seçmenlerin yoğun olduğu eyaletlerde yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre Başkan Obama, rakibi Romney’den oldukça önde görünüyor.

Bu arada Ohio’da ilk oy verme işlemi başladı.

euronews

Haberin Tamamı İçin:

İlk 'Raunt' Romney'in

İlk 'Raunt' Romney'in

ABD Başkanı Barack Obama ile rakibi Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney, ilk kez açık oturumda yüz yüze kozlarını paylaştı.

Colorado eyaletinin Denver kentindeki Denver Üniversitesi'nde, Amerikan seçimlerinin geleneği olarak iki başkan adayı açık oturumda bir araya geldi.

Obama ve Romney, sahneye güler yüzle gelerek el sıkıştı. Moderatörün soru sormaktan çok, iki adayın karşılıklı ''kapışmasına'' izin verdiği tartışmada, Obama 42.50 dakika, Romney ise 38.32 dakika konuştu.

Amerikan medyası, Obama'nın ''isteksiz ve profesörvari'' tavrına karşın, daha ''hırslı, atik ve heyecanlı'' olması nedeniyle Romney'yi ''gecenin kazananı'' ilan etti.

CNN'in anketi

CNN'in anketine göre, gecenin sonunda Amerikalıların yüzde 67'si Romney'yi, yüzde 25'i de Obama'yı başarılı buldu.

Geceye beklendiği gibi ekonomi damgasını vururken, Romney bu konularda Obama'yı terletmeye çalıştı.

Evlilik yıldönümünü 40 milyonun karşısında kutladı
Öte yandan, tartışma Obama'nın evlilik yıldönümüne denk geldi. Eşi Michelle Obama da Obama'yı salonda yalnız bırakmadı. Kürsüye gelen Obama, ilk olarak evlilik yıl dönümlerinden bahsederek, ''Tatlım, söz veriyorum gelecek yıl evlilik yıldönümümüzü 40 milyon insanın karşısında kutlamayacağız'' dedi.

Romney de konuşmasına başlarken Obama'yı evlilik yıldönümü nedeniyle kutlarken, ''Hayal edebileceğiniz en romantik yerde olduğunuza eminim, burada benimle'' diyerek espri yaptı.

Açık oturumların ikincisi 16 Ekim'de, üçüncüsü de 22 Ekim'de yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

20 Yılın Rekoru

20 Yılın Rekoru

ABD'de başkanlık seçimlerine az bir zaman kala, yarış iyice ivme kazandı. Başkan adayları Obama ile Romney arasında yapılan ve izlenme rekoru kıran ilk münazaranın ardından, liderlerin heyecanı daha da artmışa benziyor.

ABD’deki 6 Kasım başkanlık seçimlerinden önce Demokratların adayı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Mitt Romney'nin televizyondan yayınlanan ilk başkanlık münazarasının bir yandan yankıları sürüyor, diğer yandan liderler söylemlerini farklı platformlarda dile getirmeye devam ediyor.

New York merkezli Nielsen ölçüm şirketinin verilerine göre, 67 milyondan fazla ABD'li tarafından seyredilen münazara izleyici sayısının yüksekliği açısından son 20 yılın rekorunu kırdı.

İlk münazarada genel kanı, Obama'nın performansının sönük olduğu yönündeydi. Obama’ya kıyasla çok daha agresif bir tartışma yürüten Romney, Florida ve New York’ta olmak üzere iki defa daha gerçekleşecek başkanlık münazaralarının ilkinde gecenin galibi olarak yorumlanmıştı.

MÜNAZARA BİTTİ, TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Bu yüzden, Obama ve Demokrat Partililer, Romney’e sonradan eleştiriler yaparak, Başkan’ın sönük performansını biraz olsun düzeltmeye çalıştı. Denver’da konuşan Obama, Romney’yi kastederek, “ABD Başkanı olmak istiyorsanız, halka doğruyu söylemek zorundasınız” dedi. Obama ayrıca, Romney’nin ılımlı sözlerle aşırı muhafazakar politikalarını gizlediğini savundu.

Romney ise televizyonda yayınlanan bir konuşmasıyla, tıpkı münazara akşamında olduğu gibi, Obama'ya karşı vergi politikaları ve ekonomi ataklarını sürdürdü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaEvlilikMitt Romneyvergi
Görüş Bildir