ABD Savunma Bakanı: 'Kara Operasyonu Olasılık Dışı'

 > -

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD kara birliklerinin yakın gelecekte Irak veya Afganistan’dakine benzer amaçta bir askeri kampanya yürütmesinin ‘olasılık dışı’ olduğunu söyledi.

Hagel, başkent Washington’da iki gündür devam eden ABD Ordu Birliği’nin konferansında konuştu. ABD ordusunun son yıllardaki faaliyetleri hakkında bilgiler aktaran Hagel, yakın dönemde Amerikan ordusunun bir savaş içerisine girmeyeceğini vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın ordunun Irak’ta kara harekatı veya Suriye’deki savaşa müdahil olma gibi yeni bir saha mücadelesine sokmayacağına yönelik taahhütlerini hatırlatan Hagel, “Suriye ve Irak’taki stratejimiz, sahada güçlerin bulunması yönünde. Ancak bu güçler yerel unsurlar olmalı. Biz onlara yardım edeceğiz, onları destekleyeceğiz ve eğiteceğiz. Bu, teröristleri zayıflatmak ve nihayetinde yok etmek için en iyi yol değil ama bu, terörizmi ve aşırıcılığı yenmede sürdürülebilir tek yol” diye konuştu.

Bu noktada başkent Washington’da ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey’in başkanlığında 21 koalisyon ülkesinin askeri liderlerinin IŞİD’e karşı mücadeleyi görüşmek için toplandığını anımsatan Hagel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yakın gelecekte ABD kara birliklerinin, Irak veya Afganistan benzeri, rejim değişikliği veya ateş altındaki bir ulusun inşası için işgal edilmesi gibi bir kampanyayı tekrarlaması olasılık dışı ancak bu, kara birliklerine ihtiyacın azaldığı veya bu birliklerin ulusal güvenlik stratejimizdeki yerinin tükendiği anlamına gelmiyor. Kara ordusu ülkemizin karşılaştığı her ulusal güvenlik tehdidiyle mücadelede ve bunları yok etmede yardımcı olmayı sürdürecek.”

Hagel, ordunun her zaman hazır olması için ise ABD Kongresi’nin ordu bütçesindeki kısıtlamalara yönelik yapması gerekenler olduğuna vurgu yaptı. Sundukları bütçede Kongre’nin program kesintilerini ve ödenek reformlarına yönelik planlarını kabul etmemesi halinde gelecek 5 yıl içinde ordu bütçesinde 70 milyar dolarlık azalmayla karşı karşıya kalabileceklerini anlatan Hagel, sorumlu, uzun süreli bir planlama ve bütçelendirmede Kongre’nin ordunun yanında yer alması gerektiğini vurguladı.

  • AA
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaDiyetGenelkurmay BaşkanıIŞİDIrakOrduSavaşSuriye
Görüş Bildir