ABD: 'Rusya ile Suriye Barış Görüşmelerini Askıya Aldık'

0PAYLAŞIM

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby yaptığı yazılı açıklamada, Rusya ile yürütülen ve Suriye’de çatışmalara son vermeye yönelik görüşmelerin, ''Rusya’nın üzerine düşen sorumluluğu göstermediği'' gerekçesiyle görüşmelerin askıya alındığını söyledi.

ABD’nin aldığı kritik kararın kolay olmadığını vurgulayan Kirby, “ABD, çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürdürülmesi için Rusya ile yapılan ikili görüşmelere katılımını durduruyor” dedi.

"Moskova yönetimi, çatışmaların durdurulması konusunda isteksiz davranıyor"

Rusya’nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2253 sayılı kararına ve uluslararası insani yardım hukukuna ilişkin görev ve sorumluklarını yerine getirme konusunda başarısız olduğunu savunan Kirby, “ ya da 19 Eylül’de Esad rejiminin bunu sağlayacak gücü yok” diyerek Rusya’yı eleştirdi.

Kirby, bölgede görev yapan Amerikalı personelin güvenliği ve Suriye’de, Rusya ile çatışmalardan kaçınmak için Rusya ile iletişim kanallarının sürdürüleceğini de ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova: "ABD Suriye’deki taahhütlerini yerine getirmekte başarısız oldu"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise görüşmelerin tıkanmasıyla ilgili ABD’yi suçladı. Reuters’a göre Zaharova, ABD’yi Suriye’deki taahhütlerini yerine getirmekte başarısız olmakla suçlarken, Rusya’nın son günlerde anlaşma amacıyla adımlar attığını ancak ABD’nin tıkanmanın faturasını Rusya’ya çıkardığını söyledi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir