ABD: 'Rus Uçağı IŞİD Bombasıyla Düştü'

 > 
33PAYLAŞIM

ABD istihbarat kaynakları, Rus havayolu şirketi Kogalımavia'ya ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağının Mısır'da düşmesinin 'büyük olasılıkla' IŞİD veya bağlı grupların uçağa önceden yerleştirdikleri bombanın patlaması sonucu gerçekleştiğini öne sürdü.

CNN'in ABD istihbarat kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, bir istihbarat yetkilisi "Bagaj ya da uçağın başka bir kısmına yerleştirilmiş bombanın patladığına yönelik güçlü kanaat var" ifadesini kullandı.

İstihbarat kuruluşlarının resmi olarak henüz bir sonuca varmadığı vurgulanan haberde, bu kanaate kazanın meydana geldiği cumartesi gününden bu yana toplanan istihbarat raporları ile varıldığı kaydedildi.

'IŞİD UÇAĞA BOMBA YERLEŞTİRDİ'

ABD'nin uçağın düşmesi öncesinde spesifik bir tehdit tespit etmediğini vurgulayan kaynak, buna rağmen Sina Yarımadası'nda dikkat çekici bir faaliyet artışının belirlendiğini ifade etti.

Diğer bir istihbarat yetkilisi ise uçağa IŞİD'in bomba yerleştirdiğine ilişkin kanıya örgütün iç iletişiminin takibi neticesinde ulaşıldığını belirtti.

Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini gerçekleştiren Airbus A-321 tipi uçak geçen cumartesi günü havalandıktan kısa bir süre sonra 17'si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü.

Sputnik News

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir