Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD, PYD'lileri Türkiye'de Eğitecek

Anasayfa > Gündem

Amerikan kaynaklarından gelen bilgilere göre Türkiye'nin 'Eğit-Donat' programına katılması ABD ile olan gerginliği kısmen azaltmış. Bu program dahilinde PYD'nin bir grubunun eğitilmesi de kesinleşti. Eğitimin Türkiye içinde nerede yapılacağı ise halen görüşülüyor.

ABD ile Türkiye arasında IŞİD ile mücadele konusunda gerilen sinirler kısmen yatışmış görünse de ABD’den bu hafta gelecek olan Askeri planlama heyetinin yapacağı görüşmeler durumun hassasiyetini koruduğunu gösteriyor. 

Org. Necdet Özel’in Washington’dan yapılan davete icabet etmemesi konusunda bilgi veren kaynaklar, Özel’in bu kararının arkasında karargahın iç hassasiyetlerinin de yer aldığına vurgu yapıyor. “NATO Zirvesi dışında Genelkurmay Başkanı zaten bu tip toplantılara nadiren katılır, Harekat Kurmay Başkanı ya da en fazla Kara Kuvvetleri Komutanı gider” diyen kaynaklar, yine de Org. Özel’in gitmeme tercihinin kırgınlığı da içinde barındırdığını doğruluyor. 

Amerikan kaynaklarından gelen bilgilere göre Türkiye’nin özellikle “Eğit-Donat” programına katılması ABD ile olan Kobani gerginliği kısmen azaltmış. Bu program dahilinde Fırat Volkanı adı verilen ılımlı İslamcı muhalif grupları ve PYD’nin bir grubunu eğitmesi kesinleşti. Eğitimin Türkiye içinde nerede yapılacağı ise halen görüşülen konular arasında. 

PYD’lileri eğitme işini Türkiye sınırları içinde ABD’nin üstlenmesi bekleniyor. Tahsis edilecek bir üssün kontrolü ABD’de olacak ve ılımlı muhalifleri sınıra yakın bir ilde bulunması beklenen bu üste eğitecekler. 

Bu hafta içinde Ankara’ya gelecek Askeri planlama heyetinin öncelikli konuları arasında İncirlik’in kullanım koşullarının yanı sıra olası bir kara harekatında Türkiye üzerinden Suriye’ye girecek yabancı askerlerin hangi lojistik merkezleri kullanabileceğine dair de konular yer alıyor. 

BARZANİ’NİN YARDIMI İKİ HAFTA ÖNCE GİTTİ 

PYD’ye askeri yardım sevkiyatının ilk kez 25-26 Eylül tarihlerinde Barzani Vakfı’nın tırları ile yapıldığını CNN Türk’te ekranlara taşımıştık. Vakfın 7 TIR’lık konvoyunun 4 tanesi açık kamyonlarla ve denetlenerek gitmiş, 3 frigorifik kamyon ise hiç açılmadan Mürşitpınar’dan karşıya geçmişti. Yabancı kaynaklar o kamyonlarda omuzdan atılabilen anti-tank silahlarının bulunduğu bilgisini vermişti. Vakıf yetkilileri yardım konvoylarının devamının geleceğini o tarihte belirtmişlerdi. Neçirvan Barzani de yaptığı basın toplantısı ile Türkiye üzerinden PYD’ye askeri yardım yapıldığı bilgisini resmileştirmiş oldu. 

Ahu Özyurt | Radikal

Kaynak: http://zete.com/egit-donat-programi-t...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?