Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'nin İsrail Büyükelçisi Friedman: "Abbas'ı Dahlan İle Değiştirmeyi Düşünüyoruz"

0PAYLAŞIM

ABD'nin İsrail Büyükelçisi Friedman: "Abbas'ı Dahlan İle Değiştirmeyi Düşünüyoruz"

KUDÜS Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, Washington idaresinin Fetih Hareketi'nden ihraç edilen Muhammed Dahlan'ı Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın yerine getirmeyi düşündüğünü söyledi.

Friedman, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla öğrenilen Israel HaYom gazetesine verdiği müzakerede, Filistin idaresinin, ulusuna "olması gerektiği gibi" hizmet etmediğini ileri sürdü.

Filistin’in liderliğine Birleşik Arap Emirlikleri’nde Birleşik Arap Emirlikleri yaşayan Dahlan’ın getirilmesi olasılığı sualine yanıt veren Friedman, "Abbas’ı Dahlan ile değiştirmeyi düşünüyoruz. Ancak Filistin idaresini şekillendirme tutkumuz yok." dedi.

Friedman, işgal altındaki Batı Şeria’dan Yahudi söylentilerine uygun bir biçimde Yahuda ve Samara diye laf ettiği mülakatında, "Yahuda ve Samara’da yaşayan insanlar daha iyi bir yaşam istiyorlar. Filistin milletinin bunu kavrayacak ve bunu hakikatleştirecek isteme gereksinimi var." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Friedman, Filistin idaresinin tarihi akışın yanlış tarafında durduğunu korunarak, "Filistinlilerin idareyicileri, hala çok daha önceki ve ilgisiz şikayetlerle uğraşıyorlar. 21’inci asra katılmaları gerekiyor, şu anda tarihin yanlış tarafındalar." dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’a yakınlığıyla öğrenilen Yahudi asıllı ve daha önceki bir Yahudi meskenci olan Friedman'ın, Filistin idaresine tenkitlerinin dozunu artırması ve daha evvel hiçbir Amerika Birleşik Devletleri’li yetkilinin kullanmadığı dili kullanması dikkati çekti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Yasir Arafat’ın 2004’teki vefatından kısa bir zaman sonra 2005’te yapılan genel tercihlerde devlet başkanı seçilmişti.

  • Muhammed Dahlan kimdir?

Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus kentinde 1961'de dünyaya gelen Dahlan, Fetih hareketi içindeki çalışmaları sebebiyle genç yaşta İsrail cezaevileriyle tanıştı. Dahlan girdiği İsrail cezaevilerinde İbranice öğrendi.

1993'teki Oslo Uyuşması'nın ardından Gazze'de oluşturulan 20 bin şahsiyet Filistin Önleyici Eforu'nün başına geçerek CIA ve Mossad'ın yanı gizeme Arap ve Batılı istihbarat servisleriyle aralıksız temas haline giren Dahlan, Filistin lideri Yasir Arafat ile rekabet etmeye başladı.

Dahlan'ın liderlik ettiği önleyici eforun cezaevindeki Hamas azalarına eziyet ettiği iddiaları ve elde ettiği efor sebebiyle Gazze'nin ismi "Dahlanistan" olarak anılmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail ile "kuşkulu" ilişkiler geliştiren Dahlan, İsrail'in Gazze'deki işgalini sürdürdüğü zaman süresince kanlı politik saldırılarla pozisyonunu daha da kuvvetlendirmeye devam etti.

Dahlan'ın "kendi hakimiyetindeki özel ordusu için Hamas ve öbür İslami gruplara karşı kullanmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'den silah aldığı" iddiaları da büyük eko uyandırdı.

İsrail'in 2005'te Gazze'den çekilmesi ve 2006'daki tercihlerin Hamas'ın galibiyetiyle sonuçlanmasının ardından Dahlan, Fetih Hareketi saflarında Hamas'a karşı "kanlı ve lekeli bir iç çatışma" başlattı.

Hakkındaki "Arafat'ı öldürdüğü ve vazifeyi müddetince zimmetine geçirdiği paralarla bir miras elde ettiği" iddiaları sebebiyle Dahlan, 2011'de Batı Şeria'yı terk ederek Birleşik Arap Emirlikleri'nin başşehri Abu Dabi'ye yerleşti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir