Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Romney: 'İsrail İran’a Saldırırsa Saygı Gösteririm'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'nin İran'la İlgili B Planı Ortalığı Karıştırdı

ABD'nin İran'la İlgili B Planı Ortalığı Karıştırdı

ABD Başkan adayları Barack Obama ve Mitt Romney, İsrail politikası üzerinden oy toplamak için fırsat kolluyor. Bugün İsrail'de bulunan Romney'nin ziyaretini gölgede bırakmak için Obama, elinden geleni yapıyor.

İsrail gazetesi Haaretz, ABD'li ulusal güvenlik danışmanı Tom Donilon'un, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, İran'ın nükleer programına karşı önlem olarak düşündükleri bir B planından söz ettiğine ilişkin bir haberi, bugün sayfalarına taşıdı.

Gazeteye konuşan ABD'li bir üst düzey yetkilinin bildirdiğine göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın danışmanı Danilon, İran'ın nükleer programına devam etmesi halinde uygulanacak planı Netanyahu'ya, iki hafta önce Washington'da, üç saatlik bir akşam yemeği sırasında aktardı.

Haberde, "Donilon, ABD'nin, (Tahran'la, nükleer programı üzerine) müzakerelerin sonuç vermemesi ihtimaline karşı ciddi bir biçimde hazırlandığının ve böyle bir durumda askeri müdahale seçeneğinin gerekli olacağının anlaşılmasını istedi" ifadesine yer verildi.

YALANLAMA GECİKMEDİ

AFP'ye konuşan İsrailli bir yetkili ise haberi, "Diplomatik toplantılarda gizli olarak konuşulanlar üzerine yorum yapmıyoruz. Ama metin, ciddi hatalarla dolu. Donilon Başbakan'la akşam yemeğinde buluşmadı, onunla birebir görüşmedi" diye yorumladı.

İsrailli yetkili, "Netanyahu'ya böyle bir plandan söz edilmedi" dedi.

ROMNEY İSRAİL'DE

Bu haberin, ABD'nin Cumhuriyetçi Başkan adayı Mitt Romney'nin Kudüs'te olduğu güne denk gelmesi dikkatleri çekti. Çünkü Romney, ABD Başkanı Barack Obama'yı uzun süredir, İran'a karşı yeterince sert olmamakla suçluyor ve bunun üzerinden puan toplamayı umuyor.

Başkan seçilmesi durumunda uygulayacağı dış siyaseti anlatmak üzere, bugün, birçok üst düzey İsrailli yöneticiyle bir araya gelen Romney'nin elindeki İran kozunun, Obama'nın hali hazırda askeri harekat dahil her seçeneği planlamış olduğunu öne süren bu haberle zayıflaması mümkün.

Romney, seçim kampanyası sırasında İsrail'le ilişkiler konusunda Başkan Obama'yı sürekli olarak sert bir dille eleştiriyor ve kendisi başkan olursa, İran'a daha ağır yaptırımlar uygulayacağının güvencesini veriyordu.

70 MİLYON DOLARLIK HAMLE

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'le ilgili bir önemli adımı da, geçen cuma, 70 milyon dolarlık ek askeri yardımı onaylayarak atmıştı.

Obama, Oval Ofis'te İsrail'e 70 milyon dolar ek askeri yardımı öngören yasa tasarısını imzalarken yaptığı açıklamada, tasarının, ABD'nin “İsrail'e sarsılmaz bağlılığını” vurguladığını söylemişti.

İsrail'in kısa menzilli füze savunma sistemi üretimini genişletmesine fayda sağlayacak olan yardımın, Romney'nin İsrail'e yapacağı geziden hemen önce onaylanması, "geziyi gölgede bırakma hamlesi" olarak yorumlanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

'İsrail İran’a Saldırırsa Saygı Gösteririm'

'İsrail İran’a Saldırırsa Saygı Gösteririm'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBaşbakanİranİsrailMitt Romney
Görüş Bildir