ABD'nin Gözü Üzerimizde!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'nin Gözü Üzerimizde!

1 ayda 97 milyar veri!

ABD’nin geçen Mart ayında dünyadaki internet ağlarından 97 milyar veri topladığı ortaya çıktı. İran 14 milyar veriyle ilk sırada. Türkiye’den ise 1 milyardan fazla veri alındığı sanılıyor.

ABD’de şimdiye kadar ortaya çıkan telekulak ve elektronik istihbarat toplama faaliyetlerinin sadece buz dağının görünen yüzü olduğu ortaya çıktı. Geçen hafta Microsoft, Google, Facebook ve Apple gibi internet devi 9 şirketin serverlarından Prizma isimli bir program sayesinde istediği bilgileri aldığı ortaya çıkan Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Sınırsız Muhbir adı verilen bir elektronik veri tarama sistemi sayesinde dünya genelinde veri depoladığı belirlendi.

İran birinci sırada

İngiliz Guardian gazetesi, NSA'nın tüm dünyadaki elektronik istihbarat toplama faaliyetini gözler önüne seren bir harita yayınladı. Gazetenin ele geçirdiği çok gizli belgeye göre Sınırsız Muhbir, dünya genelindeki internet ağlarından bilgisayar ve telefon haberleşmelerini hiç bir insan müdahalesi olmadan arşivliyor. 2013 Mart ayına ait haritada sistemin dünya genelinde 30 gün içinde 97 milyar 111 milyon belgeyi arşivlediği görülüyor.

Haritada en az elektronik istihbarat toplanan ülkeler koyu yeşil, daha fazla izleme yapılanlar sırasıyla açık yeşil, uçuk yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak sıralanıyor. İran 14 milyar veri ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 13.5 milyar veriyle Pakistan, 12.7 milyar veriyle Ürdün üçüncü sırada yer alıyor. Mısır 7.6 milyar veriyle dördüncü, Hindistan ise 6.3 milyar veriyle beşinci sırada yer alıyor. Haritada ABD turuncu renkte gösteriliyor. Sınırsız Muhbir'in ABD genelinden de 2.9 milyar adet veri topladığı görülüyor. Türkiye ise haritada sarı renkte gösteriliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleDeepMindFacebookHindistanİngiltereİranMicrosoftMısır
Görüş Bildir