ABD İstemezse İran Kendi Vurur

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD istemezse İran kendi vurur

ABD istemezse İran kendi vurur

MOSSAD’ın eski Başkanı Danny Yatom: Eğer İran’a bir müdahale olacaksa bunu İsrail mutlaka ABD ile birlikte yapmak zorunda. Ama ABD, İsrail’le ortak hareket etmezse biz kendimiz İran’ı vururuz.

İsrail İstihbarat Teşkilatı MOSSAD’ın eski Başkanı Danny Yatom, “Arap baharının artık bir bahar olmadığını bölgeyi radikalleştirerek, İslamcıları iktidara taşıdığını” savundu. AA muhabiriyle Tel Aviv’deki özel bürosunda görüşen MOSSAD’ın eski Başkanı Danny Yatom, “Müslüman Kardeşler iktidar oldu. Bölge iyice radikalleşti. Esad gidince Suriye’de ne olacak kimse bilmiyor” dedi. Yatom’un diğer önemli açıklamaları şöyle:

- “Suriye’de Esad rejimi düşecek. Özgür Suriye Ordusu her yerde kontrolü yavaş yavaş ele alıyor. Şimdi asıl önemli olan Esad’ın yerine kimin geleceği. Demokratik bir yapı da iktidara gelebilir. Radikaller de Müslüman Kardeşler de iktidara gelebilir. Aleviler, Dürziler, Sünniler arasında bir savaş da çıkabilir. Gerçekten bölge eskiye göre çok daha radikal bir hal aldı.”

‘İsterse Viyana’yı bile vurabilir’

- “Suriye’den saldırı olmadığı müddetçe İsrail bu ülkeye müdahale etmeyecek. Ancak Suriye’nin elinde bulunan kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçme ihtimalinin ortaya çıkması durumunda İsrail hava harekatıyla Suriye’yi vurabilir. Şu anda İsrail Suriye’yi istihbarat açısından çok yakından izliyor. MİT de bu ülkeyi çok yakından izliyor. Suriye’de meydana gelecek yanlış bir şey Türkiye’yi de doğrudan tehdit eder.”

- “İran’ın nükleer kapasitesi yalnızca İsrail’in değil, dünyanın sorunu. Ellerindeki füzeler Viyana’yı bile vurabilir. Türkiye de kapsama alanında doğal olarak. İran’ın füzeleri Türkiye için de tehdittir. Eğer bir gün kalktığımızda bu nükleer silahlara İran’ın sahip olduğunu duyarsak ne olacak, bu kolayca İsrail’in güvenliğini felç eder. Eğer İran’a bir müdahale olacaksa bunu İsrail mutlaka ABD ile birlikte yapmak zorunda. ABD, “Hala süre var, yaptırımların sonucunu bekleyelim” dedi. İran’a yeni ekonomik yaptırımlar başladı. Ama bu yaptırımlar da İran’ı nükleer silah yapma projesinden vazgeçirmez ve ABD İsrail’le ortak hareket etmezse biz kendimiz İran’ı vururuz.”

‘Siz de PKK’ya kayıp verdiniz’

- [Olası bir müdahalede İsrail’in kayıpları ne ölçüde olur?] “Sizin de Irak sınırında zaman zaman PKK’ya karşı çatışmalarda kayıplarınız oluyor. İstenmese de oluyor. Eğer bir müdahale yaparsa İsrail’in kayıpları olacaktır. Ama şunu söylemeliyim, silahlı kuvvetler bir sigorta şirketi değildir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadHizbullahIrakİranİsrailSavaşSuriye
Görüş Bildir