ABD Hazinesinden Borç 'Önlemleri'

 > -

ABD Hazinesinden Borç 'Önlemleri'

ABD Hazinesinden Borç 'Önlemleri'

Amerika Birleşik Devletleri'nde hazine yetkilileri, alınılabilecek borç miktarı için belirlenen tavanı federal yönetimin aşmaması için adımlar atacaklarını açıkladı.

Hazine Bakanı Timothy Geithner, federal kamu borç toplamının 16 trilyon 400 milyar dolarlık tavan değerine çıkmasını önlemek için 200 milyar dolarlık bir dizi muhasebe önlemi alacaklarını söyledi.

ABD yönetimi böyle bir adımı "mali uçurum" olarak anılan durumu ortaya çıkaracak şekilde bir dizi bütçe uygulamasının 1 Ocak 2013'de yasalar uyarınca son bulacak ya da yürürlüğe girecek olması nedeniyle atıyor.

Daha önce uygulanmaya başlanan vergi indirimlerinin yürürlüğü 1 ocakta sona erecek; keza, federal yönetimin en fazla 16 trilyon 400 milyar dolar borçlanabileceğini öngören yasal düzenleme de.

ABD Kongresi'nin üst meclisi olan senatoda Demokrat Parti'nin; alt kurul olan temsilciler meclisinde ise Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunluğu bulunuyor.

Maliye Bakanı Geithner, muhasebe önlemleri almamaları halinde borç sözleşmelerinden doğan yükümlülüklerini yerine getiremediklerini ilan etmek zorunda kalacaklarını ifade etti.

Başkan Obama'nın Cumuhuriyetçi Partili liderler ile görüşmesi bekleniyor.

Uzmanlar, mali uçurumla ilgili uzlaşmaya varılamamasının ABD'nin küresel piyasalarda zarar görmesine ve ABD ekonomisinin durgunluğa sürüklenmesine yol açabileceğini belirtiyor.

Analistler, vergi indirimleri ve federal borçlarla ilgili bahar aylarına kadar sürecek kısa bir vade için anlaşma olabileceğini düşünüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obamadizivergi
Görüş Bildir