ABD: 'Gülen Hareketini Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz'

 > -

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'nin Fethullah Gülen hareketini terör örgütü olarak görmediğini söyledi.

DHA’dan Nafiz Albayrak'ın aktardığı bilgiye göre, Washington’da düzenlediği basın toplantısında Kirby’ye yöneltilen soru şöyleydi: 

'Türkiye resmi olarak Gülen hareketini terör örgütü ilan etti. Bu topluluğun lideri burada, ABD’de yaşıyor. Bu harekete karşı ABD’nin duruşu nedir, destekliyor musunuz? Terör örgütü olarak görüyor musunuz?'

'İade konularına ilişkin açıklamalarda bulunmayız'

Gülen hareketini terör örgütü olarak görmediklerini belirten Kirby, şöyle devam etti: 

"Gülen hareketi, yabancı bir terör örgütü olarak tanımlanmamıştır. Bu konudaki haberleri gördük, konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için, bu kararı alan Türk hükümetine sormanız gerek." 

Kirby, "Türkiye'nin sizi bir değil, iki terör örgütüne destek vermekle suçlamasından endişe duyuyor musunuz?" sorusuna ise  "Türkiye'nin bu konuda nasıl tavır takınacağı Türk yetkililere kalmış. Biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz" karşılığını verdi. Kirby, "Fethullah Gülen için resmi bir iade talebi oldu mu sorusuna verdiği yanıtta da, "Bildiğiniz gibi biz iade konularına ilişkin açıklamalarda bulunmayız, bunu yapmayız" diye konuştu.

ABD Dışişleri: 'YPG'yi Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz, Desteklemeyi Sürdüreceğiz' - onedio.com
ABD Dışişleri: 'YPG'yi Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz, Desteklemeyi Sürdüreceğiz' - onedio.com

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 8 Şubat 2016 tarihinde Washington'da düzenlediği basın toplantısında, PYD'nin askeri kanadı YPG'yi terörist örgüt olarak görmediklerini ve YPG'yi desteklemeyi sürdüreceğini açıklamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriFethullah GülenTerör
Görüş Bildir