Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD ‘Gezi Protestosu’ İddialarını Reddetti

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD ‘Gezi Protestosu’ İddialarını Reddetti

ABD ‘Gezi Protestosu’ İddialarını Reddetti

ABD Yönetimi, ABD’nin Gezi protestolarıyla ilgili resmi açıklamalarının Türkiye’nin içişlerine müdahale olduğu ve olayların Washington’daki toplantılarda planlandığı suçlamalarını kesin bir dille reddetti. Dışişleri Sözcüsü, “ABD’li gruplar ya da bireylerin Türkiye’deki protestoların başlamasının ya da tırmanmasının sorumlusu olduğu yönündeki haberleri reddediyoruz” dedi.**

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Gezi protestolarıyla ilgili resmi açıklamalarının Türkiye’nin içişlerine müdahale olduğu suçlamalarını redderken, bu konuda ABD’nin dünyanın başka ülkelerindeki olaylara karşı aldığı tavrın Gezi ile tutarlı olduğunu belirtirken,karışıklığın Türkiye’ye yönelik bir komplo olarak Washington’daki toplantılarda planlandığı iddialarını ise kesin bir dille reddetti. “ABD’li gruplar ya da bireylerin Türkiye’deki protestoların başlamasının ya da tırmanmasının sorumlusu olduğu yönündeki haberleri reddediyoruz” dedi.

DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Büyükeçliği üst düzey görevlilerinin Türk yetkililerle ABD’nin kaygıları ve nasıl ilerlenebileceği konusunda düzenli iletişimde olduğunu belirten Psaki, olayların özellikle Suriye konusunda Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilere nasıl yansıyacağı konusunda ise Kerry ve Davutoğlu’nun aynı zamanda yakın arkadaş haline geldiklerini ve iki ülke arasındaki işbirliğinin devam ettiğini belirtti. Psaki, “(Türk Hükümeti’nin) Bizimle bu konuda (Suriye) çalışmaya devam edeceklerine emin olmaya devam ediyoruz. (Türk Hükümeti) Bunu yapma niyetinde olduklarını da bize ifade ettiler” dedi. Psaki, Cumartesi günü de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü, ana konunun Suriye olduğunu belirtti.

TÜRKİYE NATO MÜTTEFİĞİ

Psaki, bu olayların ABD’nin Türkiye konusundaki algısını nasıl etkilediği sorusuna ise “Son birkaç haftadır birçok kez söylediğimiz gibi aşırı güç kullanımına dair haberleden endişeliyiz. Son birkaç gündür, son haftalarda sağlık görevlileri ve medya yetkililerinin gözaltına alınmalarına dair haberleri görmemiz de üzücü. Ama Türkiye bir NATO müttefiğidir. Onlarla birçok konuda çalışıyoruz. En yüksek düzeyde yakın temas halindeyiz. Bunun sakinlik, itidal çağrısı içinde çözüleceğinden umutluyuz” diye cevap verdi

SORARSANIZ SÖYLERİM

ABD’nin Gezi protestoları nedeniyle şimdiye kadar günlük basın toplantılarındaki soru-cevaplar dahil 17 ayrı açıklama yapması konusunda, Amerikan Hükümeti’nin Türk Hükümeti’nin reaksiyonundan dolayı bir hayalkırıklığı yaşayıp yaşamadığı konusuda ise Psaki, “Bu konuda konuşmayacağım. Sakin olma çağrısı, itidal çağrısına odaklanıyoruz. Türkiye’nin yakın bir müttefiği olmaya devam ediyoruz. Siz ve başkaları birçok fırsatta taşıdığımız kaygıları sorduğunda bunları söylerim. Bu açıdan bir şekilde bundan çekinmiyoruz.” dedi.

HER YERDE SÖYLERİZ Psaki, ABD’nin bu çağrılarının Türkiye’nin içişlerine müdahale olduğu yönündeki suçlamalara ise katılmadığını belirterek, şöyle dedi: “Bu tür haberleri gördüm. ABD’li gruplar ya da bireylerin Türkiye’deki protestoların başlamasının ya da tırmanmasının sorumlusu olduğu yönündeki haberleri reddediyoruz. Konuşma, ifade özgürlüğü ve bunun kabulu konusundaki çağrılarımızda tutarlıyız. Eğer bakılması gerekiyorsa, itidal çağrısı yapmada aşırı güç kullanımına dair haberler olduğunda da aynı şekilde. Nerede olursa olsun. Türkiye’de ya da başka bir ülkede.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriNATOSuriye
Görüş Bildir