Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD Donanma Gücünü 355 Geminin Üzerine Çıkaracak

0PAYLAŞIM

ABD Donanma Gücünü 355 Geminin Üzerine Çıkaracak

WASHINGTON Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında donanma mevzusunda rekabet kızışırken, Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanı Mark Esper, Amerikan donanmasının korunma bütçesindeki hissesini yüzde 11'den yüzde 13'e yükselteceklerini ve savaş gemisi rakamını 355'nin üzerine çıkaracaklarını açıkladı.

California'da RAND Corporation'ın bir aktifliğinde konuşan Esper, milli korunma taktiklerinin "değişik ülkelerle ilişkilerde asimetrik bir üstünlük" aksında tasavvur edildiğini ve orduyu buna göre kuvvetlendirdiklerini söyledi.

Çin'in 2030'da ordusunun modernizasyonunu bitirmeyi tasarladığını ve 2049 haysiyetiyle Asya'yı domine edecek bir efora ulaşmayı tasarladığını anlatan Esper, buna karşı Pentagon'un ise "Geleceğin Donanma Eforu Çalışmasını" yaptırdığını söyledi.

Çalışma kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'nin donanmasındaki gemi rakamını 355'in üzerine çıkaracaklarını kaydolan Esper, şöyle devam etti:

"Bunu elde etmek için gemi inşa fonunu artırmamız gerekir. Bu da gemi inşası için yapılan tüketmeyi Reagan yarıyılında Deniz Güçlerinin gemi inşası için yaptığı tüketme seviyesine, başka bir deyişle yüzde 11'den yüzde13'e geri çıkarmamız gerekecek demektir. Hem ben hem de Donanma Genel Sekreteri bu mevzuda kararlıyız."

Pentagon, 2021 korunma bütçesinde donanma için 207 milyar dolar arz etmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Donanmasının gücünün, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki gücünün gerisine düştüğü uzun zamandır Washington'da tartışılıyordu.

Çin ile Pasifik bölgesinde rekabet kızışınca, stokunda 270 etrafında savaş gemisi bulunan Amerika Birleşik Devletleri Donanmasının eforu yine gündeme geldi.

Geçe haftalarda Amerika Birleşik Devletleri tarafından yayımlanan Çin'in askeri efor raporuna göre Pekin yönetimi kıyılara konuşlu, uzun erimli gemisavar füzeleri inşa etkenin yanı gizeme 2030'a kadar donanmasındaki gemi rakamını 425'e çıkarmayı tasarlıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir