Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD Dışişleri Müsteşarı Keith Krach Üç Günlük Ziyaret İçin Tayvan'a Gitti

0PAYLAŞIM

ABD Dışişleri Müsteşarı Keith Krach Üç Günlük Ziyaret İçin Tayvan'a Gitti

ANKARA Anadolu Ajansı - Amerika Birleşik Devletleri'nin Ekonomik Sihrime, Enerji ve Etraf İşlerinden Mesul Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Keith Krach'ın Tayvan'a tertip ettiği üç günlük ziyaret başladı.

Büyükelçi Krach'i taşıyan uçak Tayvan'ın başşehri Taipei'de askeri üsse indi. Krach'i İsme'ya varışında Tayvan idaresinin dış ilişkilerden mesul dayanakçı yetkilisi Harry Ho-Jen Tseng karşıladı.

Amerikalı müsteşarın ziyareti Amerika Birleşik Devletleri idaresinin, Tayvan'daki hükümeti Çin'in fotoğrafı temsilcisi olarak tanımayı vazgeçip, Pekin'deki Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişki kurduğu 1 Ocak 1979'dan bu yana, Dışişleri Bakanlığı nezdinde İsme'ya yapılan had safha ziyaret oldu.

Krach, üç günlük ziyareti müddetince Tayvan lideri Tsai Ing-wen ve öteki yetkililerle görüşmeler reelleştirecek, 19 Eylül'de daha önceki Tayvan lideri Lee Teng-hui için tertip edilecek anma merasimine katılacak.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanı Alex Azar'ın geçen ay Tayvan'a yaptığı üç günlük ziyaret, Washington idaresinin son senelerdeki had safha teması olmuştu. Pekin yönetimi ziyarete tepki göstermişti.

Krach'in ziyaretinin, son yarıyılda ticaret ihtilafları, ajanlık iddiaları, Hong Kong Özel Yönet Bölgesi ve Uygur Özerk Bölgesi'ndeki hak ihlalleri ve Tayvan mevzusunda Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerinde gerilimler yaşayan Pekin yönetimi tarafından pozitif karşılanmayacağı varsayım ediliyor.

  • Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin ÇKP 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu duyuru etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi Kuomintag azaları, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının İsme'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık duyuru etmişti.

Bu teşebbüs Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971 senesine kadar Birleşmiş Milletler BM Genel Heyetinde Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok rakamda ülkenin diplomatik ilişki seçimini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Heyetinde yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek yasal temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın beynelmilel teşkilatlardaki konumu bilinmeyen hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" prensibini özümseyerek Çin'i beynelmilel cemiyette yalnızca kendilerinin temsil ettiğini korunuyor ve Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve öteki beynelmilel kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir