Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Youtube Açıklaması

 > -

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Youtube Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Youtube Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Twitter ile ilgili Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararının "kısa zamanda uygulanmasını beklediklerini" söyledi. Harf, "Twitter konusunda belirttikleri gibi, ifade özgürlüğüne tacizi içeren her türlü eyleme karşı olduklarını ve Türk hükümetine, Youtube ve Twitter'a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmaya devam ettiklerini" bildirdi.

Harf, günlük basın toplantısında, "ABD'li yetkililerin, Twitter'a erişimin engellenmesi konusundaki yasal süreçle ilgili Türk yetkililerle iki gün önce toplantı düzenleyip düzenlemediğine" yönelik soruyu yanıtladı.

Bu toplantının 25 Mart'ta yapıldığını doğrulayan Harf, bunun, Türkiye'nin iletişim ve bilgi teknolojileri yetkililerinin isteği üzerine, telefon görüşmesi yoluyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Harf, toplantının amacına yönelik bir soru üzerine de şunları kaydetti: "Türkiye ile ifade özgürlüğüne yönelik bir dizi konuda görüşmeler yapıyoruz. Yetkililerimiz, (bu görüşmelerde, Türk yetkililerle) Türkiye'nin yeni internet kanunu, Twitter'ın kapatılması meselelerini görüştü ve internet özgürlüğü, özel hayat ve internet yönetimi konusunda ABD'nin pozisyonunu paylaştı.

Türk hükümetinin, Twitter ve şimdi de Youtube ile internet kanunu konusundaki adımlarına yönelik çok ciddi kaygılarımızı, bu toplantılarda ve sahada büyükelçimiz vasıtasıyla iletiyoruz ve bunları durdurmaları gerektiğini çok güçlü biçimde ifade ediyoruz. Bunlar, muntazam görüşmelerimiz. Bu yasal konular, bizimle ilgili değil ama Türkiye'nin bu konuda nasıl ilerleyebileceği noktasında hükümetler düzeyinde konuşuyoruz."

Youtube'un kapatılması

Youtube'a erişimin engellenmesine yönelik soru üzerine Harf, "Twitter konusunda belirttikleri gibi, ifade özgürlüğüne tacizi içeren her türlü eyleme karşı olduklarını ve Türk hükümetine, Youtube ve Twitter'a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmaya devam ettiklerini" bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraTwitterYoutubedizi
Görüş Bildir