ABD'den Türkiye'ye: 'Daha Fazla İleri Gitmeyin'

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

ABD'den Türkiye'ye Suriye Uyarısı

ABD'den Türkiye'ye Suriye Uyarısı

"Daha fazla ileri gitmeyin" ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell , Türkiye 'nin Suriye sınırındaki askeri hareketliliğine yönelik olarak, "Türkiye'nin kendi ulusal güvenlik çıkarlarını anlıyoruz. Ama şu anda (durumu) daha fazla askerileştirmenin ilerlenecek yol olduğunu düşünmüyoruz" dedi.

Ventrell, günlük basın toplantısında, Türkiye'nin sınırdaki askeri hareketliliğine yönelik soruları da yanıtladı.

Suriye konusunda Türk müttefikleriyle düzenli olarak istişare halinde olduklarını belirten Ventrell, "Durumu daha fazla askerileştirmeyi istememe yönünde düşünmeye devam ettiklerini" kaydetti."ULUSAL ÇIKARLARINI ANLIYORUZ, ANCAK.."

Ventrell, "Türkiye'nin kendi ulusal güvenlik çıkarlarını da açıkça anlıyoruz. Ama şu anda, daha fazla askerileştirmenin ilerlenecek yol olduğunu düşünmüyoruz. Ama Türk meslektaşlarımızla tam ve canlı diyaloğa devam ediyoruz" dedi.

"Türklerden askeri bir operasyon bekliyor musunuz?" sorusu üzerine Ventrell, Suriyeli muhaliflerin şu anda mesafe katetmeye devam ettiğini ve daha geniş alanı elinde tutmaya başladığını ifade ederek, Suriye'ye acil dışarıdan bir askeri müdahaleye yönelik geniş çağrılar duymadıklarını söyledi.
SURİYE SINIRINDA TANK TATBİKATI

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, tank ve zırhlı araçlar Suriye'ye 1 kilometre mesafeye konuşlandırıldı. Mehmetçiğin tank ve füze bataryaları ile sınırda yaptığı tatbikat, Suriye'den de meraklılar tarafından izlendi.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kobani İlçesi'nin Ayn-El Arap kasabasının karşısında bulunan Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin hakim noktasına tank, stinger füze bataryaları ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı. Bölgedeki askeri hareketlilik görenleri heyecanlandırırken, akşam saatlerinde tanklara hız ve manevra testi yaptırıldı.

Askeri yetkililer, tatbikatların Şanlıurfa sınırında bulunan Akçakale ve Ceylanpınar İlçeleri'nde de yapılacağını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriŞanlıurfaSuriye
Görüş Bildir