Brunson Krizinde Yeni Perde: ABD'den Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül'e Yaptırım Kararı

-

ABD, Papaz Brunson'ın tutukluluğu nedeniyle Türkiye'nin Adalet ve İçişleri Bakanlarına yaptırım kararı aldı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül'ün ülkedeki mülkiyetlerinin bloke edildiği belirtildi. ABD Başkan Yardımcısı Pence, Brunson serbest kalana dek yaptırımların süreceği mesajın verdi. 

Rahip Brunson'ın serbest bırakılmaması iki ülke arasındaki krizi derinleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yaptırım listesine alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yaptırım listesine alındı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yaptırım listesine alındı.

Konuyla ilgili açıklamayı Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders basın toplantısında açıkladı.

Bu açıklamadan birkaç dakika sonra da ABD Hazine Bakanlığı yazılı bir açıklama ile yaptırım kararını duyurdu.

'ABD, Türkiye'den Brunson'ın derhal serbest bırakılmasını beklemektedir.'

Deutsche Welle'nin aktardığı bilgiye göre, ABD Hazine Bakanı Steven Munchin, "Papaz Brunson'ın haksız tutukluluğu ve adli sürecin Türk yetkililer tarafından devam ettirilmesi en basit şekilde kabul edilemez" ifadesini kullandı. Munchin sözlerine "Başkan Trump'ın tekrar tekrar ifade ettiği gibi ABD, Türkiye'den Brunson'ın derhal serbest bırakılmasını beklemektedir" şeklinde devam etti.

Mike Pompeo: 'Yaptırımdan başka çare kalmadı.'

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yazılı bir açıklama yaptı. Bakan açıklamasında, “Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmelere ve Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile defalarca yaptığım görüşmelere rağmen Türk hükümeti, rahip Brunson’ı serbest bırakmayı reddetti. Başkan Trump da bu durumda sözkonusu yaptırımların en uygun adım olduğuna karar verdi” dedi.

Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Gül ve Soylu'nun ABD'deki mülkiyetleri bloke edilirken, ABD'li kişi ve kurumların bu kişilerle iş yapmasına engel getirildi.

Adalet Bakanı Gül Twitter'dan açıklama yaptı: 'Türkiye dışında herhangi bir ülkede dikili ağacım yoktur.'

İçişleri Bakanı Soylu da ilk açıklamasını Twitter'dan yaptı: "Amerika’da bir malımız var: FETÖ. Onu da orada bırakmayız"

Küresel Magnitsky Yasası kapsamında alınan yaptırım kararına göre Gül ve Soylu'nun bakanlıklarının Türkiye'de "ciddi insan hakkı ihlallerinde" bulunduğu ve buna göre 13818 numaralı Başkanlık Kararnamesi'ne referansla sorumlu tutuldukları kaydedildi.

Rusya'daki insan hakları ihlallerinin sorumlularına karşı 2012 yılında çıkarılan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çevresindeki oligarklara yaptırım getiren Magnitsky Yasası, 2016 yılında tüm dünyada insan hakları ihlali yapan kişi ve kurumları hedef alacak şekilde genişletilmişti.

'Saldırgan tutumun karşılığı verilecek.'

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin açıkladığı yaptırım kararına ilişkin yazılı açıklama yapıldı:

"ABD Hazine Bakanlığının ülkemizle ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz. İki Sayın Bakanımızı hedef alan sözkonusu karar ne devlet ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilmektedir. Hukuk sistemimize saygısızca müdahale niteliği taşıyan bu kararın ABD ile ilişkilerimizin özüne aykırı olduğuna ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü yönünde sürdürülen yapıcı çabalara büyük zarar vereceğine kuşku yoktur. ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek sözkonusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir."

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise Rahip Bronsun serbest bırakılana dek ABD'nin Türkiye'ye yaptırımlarının süreceği mesajını verdi.

Twitter adresinden açıklama yapan Pence, “ABD hükümeti Türkiye’ye sert yaptırımlar dayattı ve bu yaptırımlar, Başkan Erdoğan ile Türk hükümeti vaiz Brunson’ı serbest bırakıp bu masum inanç adamı ABD’ye dönene kadar devam edecek” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir